sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

SURİYE, TÜRKİYE, KATAR VE SUUDİ ARABİSTAN’I BM’YE ŞİKÂYET ETTİ

01 Ağustos 2012 Çarşamba 11:09
Bu haber 335 kez okundu

Suriye dışişleri bakanlığı, silahlı gruplara para ve silah yapmakla suçladığı Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’ı Birleşmiş Milletlere şikayet etti.

SURİYE, TÜRKİYE, KATAR VE SUUDİ ARABİSTAN’I BM’YE ŞİKÂYET ETTİ

SANA haber ajansının bildirdiğine göre Suriye dışişleri bakanlığı tarafından BM Güvenlik Konseyi’ne ve BM Genel Sekreterine gönderilen resmi yazıda silahlı grupların özellikle başkent Şam’da ve Halep’te sivillere, kamuya ve özel şahıslara ait binalara saldırdıkları belirtildi.

Silahlı militanların Türkiye’nin sağladığı kolaylıklarla Suriye’ye girdiklerine nüfuz yönünden kalabalık olan semtleri işgal ederek halkı canlı kalkan olarak kullandıklarına değinilen resmi yazıda bütün bu gelişmelerin BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın Cenevre konferansında kabul edilen hususları ve sorunun çözümü için sunduğu 6 maddelik planı uygulamak üzere yeniden girişim başlatmasıyla eş zamanlı yaşandığına dikkat çekildi.

“Ankara, Doha, Riyad, Washington, Londra ve Berlin’den ikiyüzlü açıklamalar gelmektedir. Onlar, başta Şam ve Halep olmak üzere Suriye kentlerine saldıran teröristleri kınamak yerine Suriye yönetimini şiddeti tırmandırmakla suçlamaktadırlar” ifadelerinin yer aldığı yazıda, Suriye’de gerçekleştirilen terör eylemlerine aralarında Arap ülkelerinin de bulunduğu çok sayıda başka ülkeden gelen teröristin bulunduğu vurgulandı.

Suriye dışişleri bakanlığı, gönderdiği resmi yazıda BM Güvenlik Konseyi’nden BM şartı çerçevesinde terörist grupları ve onları destekleyen ülkeleri Suriye’deki terörist saldırılara son vermeye ve 6 maddelik Annan planını desteklemeye çağırmasını istedi.

Yorum Gönder