sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Pakistan'da İHA protestosu

07 Aralık 2013 Cumartesi 10:04
Bu haber 259 kez okundu

Pakistan'da milletvekilleri, İHA saldırılarına tepki için meclis binası önünde gösteri düzenledi.

Pakistan'da İHA protestosu
 Hayber-Pakthunkva Eyalet meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran Pakistan Adalet Hareketi (Pakistan Tehrik-i İnsaf) tarafından başkent İslamabad'daki Federal Meclis binası önünde İHA saldırılarına karşı gösteri yapıldı. Protestoya katılan grup, parlamento binası karşısındaki D Meydanı'nda partinin lideri İmran Han önderliğinde yürüyüşe geçti.

Gösteriye katılanlar daha sonra,"Amerika'ya işbirliği yapanlar hainlerdir", "İHA saldırıları dursun" sloganları atarak, parlamento binasın önüne geldi. PTI Lideri İmran Han, burada yaptığı açıklamada, ABD'nin yapmış olduğu İHA saldırılarına karşı protestolarının devam edeceğini belirterek, NATO tankerlerinin Hayber-Pakthunkva eyaletinden geçmesine izin vermeyeceklerini söyledi.


Hükümetten Afganistan'daki NATO askerlerine malzeme taşıyan tırların geçişine izin verilmemesini talep eden Han, "Başbakan Muhammed Navaz Şerif, çifte siyaset yürütüyor. ABD'ye başka bir şey diyorlar sonra dönüp Pakistan halkına tam tersini söylüyorlar. ABD'nin füze saldırıları uluslararası kanunlara aykırı, biz ABD ile savaşmak istemiyoruz ama ABD'nin zalim politikasını protesto ediyoruz' ifadelerini kullandı.


Protestoda PTI'nın yanı sıra Cemaat-i İslami Partisinin milletvekilleri de yer aldı.


PTI, eyalet sınırları içerisindeki Hangu'da bir medreseye yapılan İHA saldırısında 6 kişinin ölmesi sonucu 24 Kasım'da NATO tırlarının geçişini önlemek için eyaletin başkenti Peşvaer'de on gün boyunca eylem yapmıştı.

Yorum Gönder