sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Pakistan, ABD Büyükelçisini Geri Çağırdı

05 Kasım 2013 Salı 11:43
Bu haber 211 kez okundu

Hekimullah Mesud'un Amerika tarafından öldürülmesi, Washington ile İslamabad arasında yeni bir krizin ortaya çıkmasına neden oldu.

Pakistan, ABD Büyükelçisini Geri Çağırdı
 Görünen o ki, Pakistan Talibanı Hareketi, Mesud’un öldürülmesinin ardından hareketin ikinci adamı olan Han Said’in başa getirilmesi fikrinden cayılması ve geçici olarak İsmetullah Şahin’in seçilmesinde sonra, liderlik konusunda çekişmelere sahne olacak. Hareketin sözcüsü Şehidullah Şehid:’ Pakistan Taliban Hareketi için henüz yeni bir lider seçmiş değiliz. Merkez Konseyimiz komutan İsmetullah Şahin’i vekaleten tayin etmiştir’ diyerek konuya açıklık getirdi.

Mesud’un halefi olarak hareketin ikinci adamı Han Said’in seçildiği hakkında haberler çıkmıştı. Casim Takiyyuddin’in izah ettiğine göre, Pakistan Taliban Hareketi 33 silahlı gruptan oluşuyor ve hepsinin de savaş deneyimi ile etnik kökeni birbirinden farklı. Ona göre, bu denli geniş bir hareketin içinde liderlik üzerine çekişme ortamı oluşturmak mantıklı bir iş değil.

Böylece tarihinde ilk kez, Veziristan bölgesine hükmeden ve iki kabileden herhangi birine mensup olmayan bir lider, hareketi kontrol altına alacak.

Şu an hareketin Kuzey Veziristan şubesini Şahin idare etmektedir. Fakat yeni yılda lider seçilmesi halinde hareketin kontrolünü tamamen kendi üstüne alacaktır.

Şahin, Keşmir bölgesinde Hindulara karşı savaşan mücahitlerdendi. Takiyyuddin’in göre Şahin kapsamlı bir savaş tekniği ve tecrübesine sahip. Zira o Pakistan’da faaliyetlerini yoğunlaştırmadan önce, militanların ana kalesi olan Afganistan’da da Sovyetlere karşı savaşmıştır. Ve bu savaşını Afgan ordusunda, Amerika’nın idaresi altında olan batılı kuvvetlere karşı da devam ettirmiştir.

Öte yandan Mesud’un suikasta kurban gitmesi, Washington ve İslamabad yönetimi arasında bir krize yol açmış. Ve ülkede beklenen barış sürecinin önüne kocaman bir engel olarak çıkmıştır.

Bu arada Pakistan Hükümetinin İslamabad ile Amerika arasındaki ilişkilerin gözden geçirilmesi için yapılması planlanan ve basına da duyurulan toplantı ertelendi.

Ayrıca İslamabad, Mesud’un Amerika’nın İHA (İnsansız Hava Uçağı) ile yaptığı saldırı sonucu öldürülmesini protesto etmek amacıyla ABD Büyükelçisini geri çağırdı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada: "Saldırı, Pakistan’ın ülkede ve bölgede barış ve istikrar ortamının oluşması için yoğun çaba harcadığı bir dönemde, tam da aksi bir neticeyle gerçekleştirilmiştir" dedi.

Öte yandan Pakistan İçişleri Bakanı Chaudry Nisar: "Mahsud’un öldürülmesi ülkede barış çabalarının öldürülmesidir’ dedi. Ve hükümetin Mesud’un öldürülmesi sebebiyle aşiret bölgelerine barış heyetini göndermekten vazgeçmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Suikastın sorumlusu Amerika ise, Mesud’un öldürüldüğü iddiasını yalanlayarak, Pakistan’ın ithamlarını kabul etmedi. Bununla da yetinmedi, iki ülke arasındaki ortak çıkar ilişkilerinin öneminden ve bölgede barışı beraber tesisi etmekten dem vurdu.

Taliban Hareketi ise liderlerinin kanının yerde kalmayacağını belirterek intikam yemini etti. Hareketin sözcüsü Şehidullah: "Hekimullah ’ın her damla kanı bizde canlı bombaya dönüşecek. Amerika ve yandaşları çok sevinmeyin. Bizler şehidimizin intikamını almayı biliriz" dedi.

isra

Yorum Gönder