sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Iraklı Kürt yetkilileri: Bağdat, Türkiye, Bae ve Katar'dan Erbil ve Süleymaniye’ye kargo uçuşlarını yasakladı

11 Temmuz 2014 Cuma 12:14
Bu haber 284 kez okundu

Iraklı Kürt yetkilileri, Iraklı merkezi hükümetinin Kürt Bölgesi’nin Erbil ve Süleymaniye kentlerine yönelik kargo uçuşlarını “yasakladığı”nı söylerken Irak Ulaştırma Bakanı Hadi El Amiri, böyle bir talimat verildiği savlarını “temelsiz ve yalan” olarak niteledi. Rudaw gazetesine konuşan Kürt yetkililer, “Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’dan Erbil ve Süleymaniye’ye kargo uçuşlarının durduğunu” söylediler.

Iraklı Kürt yetkilileri: Bağdat, Türkiye, Bae ve Katar'dan Erbil ve Süleymaniye’ye kargo uçuşlarını yasakladı
 Erbil’de yayınlanan Rudaw gazetesi, “Bağdat, Kürdistan’a yönelik kargo uçuşlarını yasakladı” savını başlığa çıkardığı haberinde Kürt havaalanı yetkililerinin merkezi hükümetin bu yöndeki talimat verdiğini söylerken Bağdat’ın bunu reddettiğini yazıyor. 

Haberde “Kürt yetkilileri, Rudaw’ya Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’dan Erbil ve Süleymaniye’ye yönelik kargo uçuşlarının durduğunu söylediler” deniliyor.
 

-ARALIK 2012’DE TÜRK ENERJİ BAKANININ ERBİL’E İNİŞİNE İZİN VERİLMEMİŞTİ- 

“Kürdistan’ın hava sahasının” merkezi hükümetin kontrolünde olduğuna dikkat çekilirken merkezi hükümet için “Ve Aralık 2012’de Türk Enerji Bakanı’nı Erbil’e taşıyan uçağa iniş izni vermeyi reddetti” sözleri de kullanılıyor.
 

Gazeteye konuşan Erbil Havaalanı Müdürü Talak Faik “Bağdat, kargo uçuşlarının durdurulduğunu bize resmen bildirmedi” derken havayolu şirketlerinin Erbil ve Süleymaniye’ye kargo uçuşlarını yapmadıklarını söyledi.
 

-“TÜRK VE KATAR HAVA YOLLARIYLA KONUŞTUK….” 

Süleymaniye Havaalanı Müdürü Tahir Abdullah da, kargo uçuşlarının durduğunu doğrularken “Türk ve Katar havayolları ile konuştuk ve onlar, Bağdat tarafından kendilerine Erbil ve Süleymaniye’ye yönelik kargo uçuşlarının durdurulduğunun bildirildiğini söylediler. Kendilerine herhangi bir neden verilmedi” şeklinde konuştu.
 

Rudaw’a göre, Irak Ulaştırma Bakanı Hadi El Amiri ise yasak kararı savını, “Bu temelsiz ve yalandır. Bu havaalanlarına uçuşları durdurma yönündeki herhangi bir karar alınmadı” sözleriyle reddetti.

Yorum Gönder