sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Dünya Bankası: Buğday fiyatı, Brezilya, Türkiye, ABD'ye rağmen düştü

28 Ocak 2015 Çarşamba 08:30
Bu haber 221 kez okundu

Dünya Bankası, buğday fiyatlarının 2014’ün son çeyreğinde, AB ve Rusya’da; Brezilya, Türkiye ve ABD’deki aşağı yönlü ayarlamaları telafi edecek şekilde iyileşen mahsul umudu üzerine, üçüncü çeyrekte görülen yüzde 20’lik düşüşü takiben, yüzde 2 indiğini bildirdi.

Dünya Bankası: Buğday fiyatı, Brezilya, Türkiye, ABD'ye rağmen düştü
Dünya Bankası’nın üç aylık raporlarından “Hammadde Piyasaları Görünüm” raporunun 2014 son çeyreğine ait olanı yayınlandı. Rapora göre düşük petrol fiyatları tarım ürünlerinin çoğunu etkileyecek. Dünya Bankası, bu etkiyi, tarımın imalat sektöründen dört ya da beş kat daha fazla enerji yoğun bir sektör olmasına bağladı.

Raporda 2007 itibarıyla enerji komponentinin tarımda aldığı payın yüzdesine ilişkin veriler de yer aldı. Buna göre küresel tarım üretiminde enerji bileşeninin payı yüzde 10 düzeyinde. Brezilya, Çin ve Kanada tarım üretiminde enerji yüzde 15’in üzerinde iken Türkiye’de yüzde 9 düzeyinde kaldı.

Yüksek gelirli ülkelerde tarımda enerjinin payı da yüksek ve yüzde 10’u geçiyor. Örneğin ABD’de yüzde 14. Gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 10 olan enerji bileşeninin tarımdaki payı, Sahra Altı Afrika’da yüzde 6’ya iniyor.

Raporun “Son Gelişmeler” bölümünde “Ana tahıllar arasında buğday ve mısır piyasalarında arz sağlam bir konumda. Buğday fiyatları, 2014’ün son çeyreğinde; AB ve Rusya’da; Brezilya, Türkiye ve ABD’deki aşağı yönlü ayarlamaları telafi edecek şekilde iyileşen mahsul umudu üzerine, üçüncü çeyrekte görülen yüzde 20’lik düşüşü takiben, yüzde 2 indi” denildi.

Mısır fiyatları geçen yılın üçüncü çeyreğinde değişmedi ancak; olumlu yetişme koşulları, dünyanın en büyük mısır tedarikçisi ABD’nin üretimini tüm zamanların en yüksek noktasına getirdi. Mısır fiyatı önceki yılla karşılaştırıldığında yüzde 13 düşük oldu. DB, Çin, AB ve Meksika’nın da iyi mısır mahsulü almasını bekliyor. (ANKA)

Yorum Gönder