sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

TÜRKİYE, BM GÜVENLİK KONSEYİ’NDEN 7. MADDEYE BAŞVURULMASI OLASILIĞININ İNCELENMESİNİ İSTEDİ

02 Temmuz 2012 Pazartesi 14:15
Bu haber 560 kez okundu

Telegraph gazetesi, Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz’e dayanarak Türkiye’nin, BM Güvenlik Konseyi’nden, barış bozulduğunda Konseyin askeri ve askeri olmayan önlemleri almasına izin veren BM Şartı’nın 7. maddesine başvurulması olasılığının incelenmesini istediğini bildirdi.

TÜRKİYE, BM GÜVENLİK KONSEYİ’NDEN 7. MADDEYE BAŞVURULMASI OLASILIĞININ İNCELENMESİNİ İSTEDİ
-Büyükelçi Çeviköz, BM’nin, Suriye rejimine karşı birleşmesi gereğini vurgularken “Suriye’nin uluslararası toplumun beklentilerini veya beklentilerinin gerçekleşmesini reddetmeyi sürdürmesi halinde uluslararası toplumun daha güçlü bir mesaj vermesi gerekecek” dedi.

LONDRA(ANKA) –Türkiye’nin, BM Güvenlik Konseyi’nden, barış bozulduğunda Konseyin, barışın korunması amacıyla askeri ve askeri olmayan önlemleri almasına izin veren, BM Şartı’nın 7. maddesine başvurulması olasılığının incelenmesini istediği bildirildi. 

Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz, Telegraph gazetesince yayımlanan video açıklamalarında, BM’nin, Suriye rejimine karşı birleşmesi ve daha güçlü bir tepki vermesi gereğini vurgularken Suriye’nin uluslararası toplumun beklentilerini yerine getirmemesi halinde halinde “daha güçlü bir mesaj” verilmesi gerekeceğini söyledi. 


Büyükelçi Çeviköz, “Suriye’nin uluslararası toplumun beklentilerini veya beklentilerinin gerçekleşmesini reddetmeyi sürdürmesi halinde uluslararası toplumun, Suriye rejimine, böyle davranmasına daha fazla izin vermeyeceği yönündeki daha güçlü bir mesaj vermesi gerekecek” diye konuştu. 


-7. MADDE- 

Haberde Büyükelçi Çeviköz’e dayanarak Türkiye’nin, BM Güvenlik Konseyi’nden BM Şartı’nın 7. maddesinin uygulanması olasılığını incelemesini talep ettiği belirtilirken “7. madde, BM Güvenlik Konseyi’nin, barış korunmasına ilişkin yetkililerini belirliyor ve konseye, barış bozulduğunda askeri ve askeri olmayan önlemleri almaya izin veriyor” denildi. 

-“BU, HEMEN ASKERİ EYLEME BAŞVURULACAĞI ANLAMINA GELMEZ”-

Büyükelçi Çeviköz de, bunun hemen askeri eyleme başvurulacağı anlamına gelmediğini belirtirken de “Ancak, bugün ihtiyacımız olan, Suriye rejimi konusundaki bir psikoloji kursu ve uluslararası toplum, istisnasız olarak dayanışma içinde olmalıdır” dedi. 

Telegraph, Türkiye’nin, bir Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesinin ardından bu ülkeyi açık ve yakın bir tehdit olarak nitelediğini anımsattı.

Yorum Gönder