sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

DENGELİ BİR TÜRK BİRLİĞİ TÜM DÜNYAYI ETKİLER.

DENGELİ BİR TÜRK BİRLİĞİ TÜM DÜNYAYI ETKİLER.

Röportaj

21 Aralık 2011, 19:34
Bu röportaj 1571 kez okundu
Zafer Yücel: İsmail bey bize çok önemli şeyler anlatıyorsunuz, bu bizler için çok faydalı oluyor ufkumuzu açıyor. Sizinle mümkün olduğunca Pöportaj  yapalım.

İsmail Kalay:
Mümkün olduğunca yaparız…

Zafer Yücel: Dalgalardan birinde sizede bir darbe geldiğini ve yargılandığınızı biliyoruz. Bu kadar fedakârlığın ve sıkıntılara katlanmanızın sebebi nedir.

 İsmail Kalay: Ben Türk dünyasının birliği güçlü olması, gelecek nesillerimizin huzuru refahı mutluluğu için Türk dünyasının ezilen horlanan sömürülen değil yeniden güçlü olması, küresel bir güç olmasının mücadelesini veriyorum. Siyasette Dini görüş de farklı olabilir tabii ki ama bu Türk birliğinin huzurunu bozmayacak demokrasiden adaletten taviz vermeye zorlamayacaksa olabilir. 

Dinsel konuların getireceği gücün ve siyasetinde Türklükten Türk birliğinden yüce olmadığına da inananlardanım. Din yaratan ile kul arasındadır, Siyaset ise renkliliktir diyenlerdenim. Kaldı ki bu gün her Türk cumhuriyetindeki devlet sistemi biri biri ile yüzde yüz aynı değildir. Onlar da bizden daha güzel olan şeyler olduğu gibi, bizim de onlardan ileri yanlarımız mutlaka var ama bunları birleştirdiğimiz zaman rejim olarak ta maddi manevi olarak ta çok daha ileri seviyelere ulaşacağımız ortadadır. 

Mesela bizde ki seçim sistemi asla demokrat değildir, faşizan bir sistem var. Suçu olanlar bile bilgisi olmasa da akıl seviyesi uygun olmasa da bizde vekil olabilirken Kazakistan Kırgızistan’da IQ testi, sabıka kaydı, sicil, tahsil, Kültür, Edebiye, ahlak, yöneticilik sıfatları gibi bir çok sınava tabi tutuluyor. Sanırım bunu bilmiyorsunuz, çünkü bunu Türkiye de asla gündeme getirmezler getirtmezler, çünkü bizim milletimiz uyanır. Millet uyanırsa sonra bizdeki seçimlerde olduğu gibi atıp sıkılayamazsın yalan söyleyemezsin. 

Orada eğer seçimlerde yapacaklarını ifade ettiysen hepsini yerine getirmen gerekir, onun için asla atıp tutmazlar. Eğer bir tanesini istemeyerekte olsa yerine getiremediysen bir daha ki seçimlerde yalancılıkla suçlanırsın. Mazeretini bile kabul etmeyebilirler, madem olumsuzluğu aşamayacaktın niye söz verdin, hadi oradan ahlaksız yalancı derler Adama. Yalanı affetmezler çünkü Türk bir şey konuşmuşsa söz olur söz ise ölmediğin müddetçe yerine getirilmek zorundadır. 

Zafer Yücel: Oralardaki sıkıntılar hakkında bilgimiz var siz bize daha ayrıntılı bilgiler aktarabilir misiniz?

İsmail Kalay: Onlardaki sıkıntı hala devlet sistemlerinin tam olarak oturtulamamasından kaynaklanmaktadır. Rusya’dan ayrıldılar ama Rusya’ya sırt dönemediler çünkü Türkiye asla ellerinden tutmadı. Hala yalnızlık korkusu var Rus korkusunu aşamadılar, Çin tehdidi var ABD tehdidi, İngiliz ve AB, Yahudi tehdidi var. Asla hiç kimse ciddi olarak bu Cumhuriyetlere birlik için samimi çaba göstermedi. 

Şu an Kazakistan devlet başkanı sayın Nursultan Nazarbayev bu konuda çok büyük bir çaba sarf ediyor. sayın Nazarbayev Atatürkçü 13 yaşında siyasete atılmış 59 yıldır siyasetle uğraşan gerçek bir Türk ve Türk milliyetçisidir. Geçen seneki olaylar sonrası devrim de, sayın Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeve hanımın ve baş danışmanının da desteği ile Atambayevin başbakan olması çok olumlu olmuştur. 

Roza Otunbayeve Hanım her ne kadar Rus yanlısı olsa da oda Türk birliğinden yanaydı. Arzumuz Sayın Almazbek Atambayevin başbakan olmasıydı ki bu beklentimiz gerçekleşmiştir ve bu seneki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de roza hanımın aday olmayacağını açıklaması ile sayın Almazbek Atambayevin önü açıldı. Desteğimiz elbette Almazbek Atabayev içindi ve Cumhurbaşkanlığını Sayın Nazarbayev gibi yüzde 93 olmasa da, birinci turda yüzde 63 alarak ikinci tura gerek kalmadan cumhurbaşkanı oldu. 

Tabii ki en çok sevinenlerden biride ben oldum, başardık zaten Macaristan da da inşallah önümüzdeki seçimlerde Jobbik partisi iktidar olacaktır, çünkü orada da müthiş bir Türkçülük akımı var. Hatta rica ettim ve hem Jobbik partisi genel başkanı sayın Gabor Vona kardeşim hem de cumhurbaşkanları AB parlamentosunda bizden yana desteklerini koydular. Dediler ki biz Türkiye ile kardeşiz biz Atillalın torunlarıyız siz Avrupa parlamentosu olarak din ayrımcılığı yapıyorsunuz. Faşistçe tutum içerisindesiniz, Türkiye’yi Avrupa birliğine Müslüman olduğu için almıyorsunuz, fakat Türkler ve Türkiye bizim öz kardeşlerimizdir. 

Biz 150 yıl Müslüman Osmanlının hakimiyetinde kaldık, kimimiz Hıristiyan kimimiz Müslüman’dı ona rağmen tarihimizdeki en güzel günleri yaşadık. Türklerde medeniyet insanlık paylaşımcılık vardır, Türkler sizler gibi ayrımcı sömürgeci değildir diyerek bunu dile getirmişlerdi. Jobbik partisi demokrat bir parti, aynı Ecevit’in siyasi anlayışını taşıyor, fakat Türkçülükten de taviz vermiyorlar. Jobbik Partisi 2003te kuruldu, ilk seçimlerde yüzde 2, ikinci seçimlerde, geçen seçim yüzde 17 oy alarak bu gün ikinci parti durumunda. 

Önümüzdeki seçimlerde Jobbik partisi iktidar olursa sayın Gabor Vona kardeşimin sözü var, ilk ziyaret edeceği ülke Türkiye olacak ve gelirken Turan Türk birliği önerisi ile gelecek. Bizde o an kim iktidar olursa olsun, Bulgaristan da da çalışmalarımız var burada da 800 bin Türk, Türk Birliği konusunda örgütlenmiş durumda. 
Oradaki Türklere de çok büyük baskılar var, batı Trakya bizim, Bosna, Kosova, Arnavutluk, Karadağ, Müslüman olarak Makedonya ve Moldovacın gönlü bizimle. Estonya, Lituanya, Finlandiya, Gagavuz ya, bizde Türk’üz diyerek bizimle birlikte… Romanya Türkleri, Bulgaristan Türkleri Turan diye Türk birliği diye bağırıyor ama bizim başımızdakilerin kulakları duymuyor gözleri görmüyor. 

Mücadele edip buralarda biraz çalışma yapılsa Avrupa’yı da sallarız Süper Ülkeleri de ama bizim başımızdakiler uğraşmayıp büyük olmak yerine küçük Amerika olmayı yeğliyorlar, önceden de bu durum vardı elbet çok eskiye dayanıyor batı yanlısı Politikalar. Eğer ki istesek diyorum Dünyadaki dengeler de değişir. 

Rusya’nın üçte ikisi Türk sırtımızı dönmüşüz. ABD de 300 bin Kızılderili var örgütlü bunlar turan Türk birliğine bizden çok daha fazla istekli ve gönüllü. Ayrıca 80 milyon Müslüman var ABD de, tek yapacağımız and. ABD bize karşı sahtekarca PKK yı koz olarak kullanıyor, biz niye oradaki Kızılderili ve Müslümanları ABD’nin Emperyalist Stratejilerine ve iki yüzlü Politikalarına karşı ayaklandıramıyoruz?  

Ah diyorum benim başım, baş benim olmayınca bu günkü durumlar ister istemez yaşanıyor. Her kes ırkını sever, bende türküm Türklüğümle gurur duyuyorum, bu demek değildir ki Türk olmayanları aşağılayacağım veya yaşam hakkı tanımayacağım. Eğer Türk olmayanları aşağılarsam yaşam hakkı tanımazsam işte bu ırkçılıktır, bütün bunlara rağmen yinede Türkçülükten yargılanacağım söyleniyor.

Ne diyeyim Allah bildiği gibi yapsın benimle uğraşanları. 

Zafer Yücel:  ….......


Yorum Gönder