sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Prof. Dr. Karakaya: İklim Değişikliğinde Türkiye'de Yeni Dönem

14 Ekim 2014 Salı 08:25
Bu haber 411 kez okundu

İstanbul Karbon Zirvesi Komite Başkanı, Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Etem Karakaya, “Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi ve Raporlanması” hakkındaki yönetmeliğin Türkiye açısından dönüm noktası olduğu ifade etti.

Prof. Dr. Karakaya: İklim Değişikliğinde Türkiye'de Yeni Dönem
Karakaya açıklamasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelikle birlikte 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren ilgili sektördeki enerji-yoğun firmaların, yıllık sera gazı emisyonlarını izlemekle yükümlü olacağını belirtti. Avrupa Emisyon Ticaret Sistemi takip edilerek hazırlanan yönetmeliğin, emisyona neden olan sektörleri belirlemek açısından son derece faydalı olacağını kaydeden Karakaya, “Bu yönetmelik iklim değişikliği ile mücadelede Türkiye açısından çok önemli bir dönüm noktası. Bu şekilde sera gazı emisyonlarına kaynaklık eden faktörler daha net bir şekilde belirlenecek. Bu anlamda sera gazı emisyonu konusunda önleyici politikaların oluşturulması kolaylaşacak. Türkiye’de emisyon verilerinin ölçülüp, raporlanabiliyor olması, Türkiye’nin uluslararası arenada yapılan iklim değişikliği çalışmalarında daha aktif rol oynaması açısından da son derece önem taşıyor” dedi. Türkiye’ye uluslararası arenada ciddi prestij katacak bu adımda özel sektörün bundan sonra üzerine düşeni yapması ve öncü olması gerektiğini ifade eden Karakaya şöyle devam etti:

“Yönetmelik kapsamında enerji üretiminin yanı sıra, rafineriler, çimento, demir çelik, kimya, cam ve kağıt üretimi yapan firmalar bulunuyor. Sera gazı emisyonunun izlenmesi, raporlanması ve doğrulanması konusundaki çalışmalara öncülük edecek bu firmaların konuyla ilgili bilinçlendirilmeleri gerekiyor. Dahası, söz konusu yönetmelik kapsamında izlenen ve raporlanan emisyonların doğrulanması işlemini Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilerek yapacak olan doğrulayıcı kuruluşların rolü ve hangi kriterlere göre seçileceği önemlidir. Bu bağlamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde geliştirilen projelerle hazırlık çalışmaları yapılmaktadır. Bunun yanında STK’lar, üniversiteler ve diğer ilgili paydaşlarda hazırlık çalışmaları yapmalıdır. Çünkü bu konudaki çalışmaların alt yapısındaki yetersizlikler sistemin ayakta durmasını tehlikeye sokabilir.”

Karaya, 2-3 Nisan 2015’te ikincisi düzenlenecek olan İstanbul Karbon Zirvesi’nde de bu konuların ilgili paydaşlarla detaylı olarak ele alınacağını ifade ederken, zirvenin karbon emisyonu konusunda bilinçlenme adına çok sayıda firma ve sektör açısından da son derece önemli bir fırsat niteliğinde olduğunu belirtti. (ANKA)
banner6

Yorum Gönder