sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Yaban hayatı orman ve su işleri bakanlığı’nın koruması altında

07 Ağustos 2014 Perşembe 11:19
Bu haber 363 kez okundu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü nesli tehlike altında olan hayvanları korumaya devam ediyor. Bu kapsamda daha önce kurulan yaban hayvanları üretme istasyonlarına bir yenisini daha ekleyerek, Hatay Dağ Ceylanı Üretme İstasyonunu kurdu.

Yaban hayatı orman ve su işleri bakanlığı’nın koruması altında
 Bakanlık’tan yapılan açıklamada, dağ ceylanının ülkedeki varlığının yeni ortaya çıkartılması, sınırlı bir alanda yayılış göstermesi ve küçük bir popülasyona sahip olmasından dolayı hakkında çok sınırlı bir bilginin bulunduğu belirtilerek, “Türkiye’de bu türün popülasyon büyüklüğünün 200 birey civarında olduğu tahmin ediliyor. Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin doğusunda kalan dağlık bölgede yayılış gösteren bu tür uluslararası tehdit kategorisinde bulunuyor. İzole ve oldukça küçük olduğu tahmin edilen dağ ceylanı popülasyonu üzerinde kaçak avcılık, yavru toplanması, tarımsal ilaçlar ve yapılaşma gibi kısmen bilinen tehditler mevcut” denildi. 

-“DAĞ CEYLANI TÜRKİYE’NİN KORUMADAKİ ODAK TÜRLERİNDEN BİRİ”- 

Hatay-Kırıkhan, dağ ceylanının Türkiye’de ki yaşadığı tek yer olduğu vurgulanan açıklamada, “Bu sebeple bu tür Türkiye’nin korumadaki odak noktalarından birini oluşturuyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek koruma ve üretim çalışmaları ile nesli küresel ölçekte tehdit altında olan bu odak türün, yaşadığı hassas habitatın korunması ve söz konusu alanın yönetimine katkı verilmesi hedefleniyor. Ayrıca, yapılan çalışmanın yerel, ulusal ve uluslararası basında duyurulması ile de ülkemizde yaban hayatına verilen değer ortaya çıkarılacak, bilgilendirme ve farkındalık sağlanacak” ifadeleri kullanıldı.
 

-“ÜRETME İSTASYONLARI YOK OLMA SÜRECİNİN ÖNÜNE GEÇİYOR”- 

Açıklamada, yaban hayvanlarının tek bir popülasyon olarak sadece bir alanda bulunması, o türün neslini devam ettirebilmesi için büyük riskler taşıdığı ve herhangi bir hastalık yada doğal afet sonucu da türün yok olduğu, üretim istasyonlarının ise bu yok olma sürecinin önüne geçtiği vurgulandı.
 

-“ÜRETME İSTASYONU EN KISA ZAMANDA FAALİYETE GEÇECEK-“ 

Hatay’a has endemik bir tür olan Hatay Dağ Ceylanı’nın neslinin devamının sağlanabilmesi maksadıyla kurulan üretim istasyonunun çalışmalarının tamamlandığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:
 
“Yaklaşık 320 bin TL’ye mal olan tesisin 2014 yılı içerisinde üretim faaliyetlerine başlaması için damızlık bireylerin yakalanarak üretime geçilmesi hedefleniyor. Diğer yandan Gaziantep-Erikçe’de bulunan ceylan üretme istasyonun da önümüzdeki yıllarda Hatay Dağ Ceylanı üretimi için planlama yapılıyor. Böylece Hatay Dağ Ceylanı iki farklı bölgede üretilerek olası risklerin önüne geçiliyor. Bu istasyonlarda üretilen dağ ceylanlarının eski yaşam alanlarında doğaya bırakılması ile türün yayılışının arttırılması hedefleniyor.”
banner6

Yorum Gönder