sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Su samuru Ankara’da fotokapanlara takıldı

05 Mayıs 2014 Pazartesi 09:45
Bu haber 442 kez okundu

Yaban hayatı çalışmalarında son teknolojiyi kullanan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü Ankara’da su samuru görüntüledi. Ankara Nallıhan’da kurulan fotokapanlara takılan su samuruna bölgede ilk kez rastlanıyor

Su samuru Ankara’da fotokapanlara takıldı
 DKMP Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, fotokapanlar Türkiye’de yaşadığı bilinen ancak görüntülenmesi son derece zor olan nadir yaban hayvanlarını doğal ortamlarında gözlemlenmesini ve yaşam alanları hakkında kesin veriler elde edilmesini sağlıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Nallıhan’ da büyük memeli varlığına yönelik sürdürdüğü fotokapan çalışması sonucunda fotoğraflarla belgelenen su samuru, Ankara’ da bir ilk olma özelliğini taşıyor. Su samurunun varlığının tespit edilmesi ise aynı zamanda bölgede biyolojik çeşitliliğin zenginleştiğini gösteriyor. 

-“POPÜLASYONLARIN SÜREKLİLİĞİ AÇISINDAN ÖNEM TAŞIYOR”- 

Yapılan fotokapan izleme çalışmaları neticesinde, su samurunun yanında geçmişte Türkiye’de yaşadığı bilinen ancak izine rastlanamayan Anadolu parsı, karakulak, karakurt, çizgili sırtlan, vaşak gibi çok nadir rastlanan yaban hayvanları da görüntülendi. Bu görüntülerden elde edilen verilerle Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile üniversitelerden çeşitli bilim adamları bilimsel çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar yaban hayvanlarının popülasyonlarının sürekliliği açısından çok büyük önem taşıyor.
banner6

Yorum Gönder