sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Ozon tabakasını koruma onur madalyası Türkiye’nin

07 Temmuz 2014 Pazartesi 10:08
Bu haber 326 kez okundu

Montreal Protokolünün uygulanmasında başarılı ülkeler arasında yer alan Türkiye’ye Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Ozon Ağı Ozon Tabakasını Koruma Onur Madalyası verildi.

Ozon tabakasını koruma onur madalyası Türkiye’nin
 Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Ozon Tabakasının incelmesi ile mücadele çoğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerini geride bıraktı. Montreal Protokolünün uygulanmasında başarılı ülkeler arasında yer alan Türkiye’ye Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Ozon Ağı Ozon Tabakasını Koruma Onur Madalyası verildi. 

Türkiye’nin 1991’de taraf olduğu “Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Dair Montreal Protokolü” ile ilgili ulusal ve uluslararası çalışmaların izlenmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleşiyor. 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin (OTİM) azaltılmasına yönelik çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’de üretimi yasak olan bu maddelerin (Ozon Tabakasını İncelten Maddeler) ithalatına yönelik çok sıkı kota önlemleri uygulanıyor. 2009 yılında başlayan kota uygulamasının ardından OTİM ithalatına izin verilen miktar 15 bin ton iken şu anda 2 bin 300 ton. 2015 yılında ise sadece servis amaçlı ithalat hariç tamamen sonlandırılacak. 


Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda Montreal Protokolünün uygulanmasında yürüttüğü başarılı çalışmalar sonucunda 2012 yılında da aldığı “Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Ozon Ağı Ozon Tabakasını Koruma Onur Madalyasına” bu sene de layık görüldü. 
banner6

Yorum Gönder