sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Nesli tehlike altında olan hayvanlara vericili tasma takıldı

05 Ağustos 2014 Salı 10:41
Bu haber 410 kez okundu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, nesli tehlike altında olan hayvanlara gps-gsm vericili tasma taktı.

Nesli tehlike altında olan hayvanlara vericili tasma takıldı
 Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, yaban hayatı çalışmalarında son teknolojiyi kullanıyor. Yaban hayatını yakın takibe alan Bakanlık hayvanların yaşam alanları hakkında kesin veriler elde etmek için nesli tehlike altında olan 2 Kafkas vaşağına Kars Sarıkamış ormanlarında GPS-GSM vericili tasma taktı. 

-3 VAŞAĞA GPS-GSM VERİCİLİ TASMA TAKILDI- 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ülkede en önemli sivil toplum kuruluşlarından olan Kuzeydoğa Derneği ile beraber yürüttüğü “Doğu Anadolu Bölgesinde Yaban Hayatının Korunması Protokolü” kapsamında çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Bu çalışmaların yürütüldüğü alanlardan biri olan Kars Sarıkamış ormanlarında, Türkiye’de ilk kez 3 adet vaşak yakalanarak bunlardan ikisine GPS-GSM vericili tasma takıldı. 

Kars Sarıkamış ormanlarında yakalanan bu vaşaklardan ilki 13 kg ağırlığında 6 yaşında erkek, ikincisi 12 kg ağırlığında 7 yaşında erkek ve üçüncüsü de 12 kg ağırlığında 6 yaşında bir dişi. 


5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde GPS-GSM vericili tasmasıyla doğaya bırakılan Türkiye’nin ilk vericili vaşağı “Işık”, takip edildiği ilk 5 haftada Sarıkamış Ormanı’nda 91 kilometrekarelik bir alanda 273 km yol kat etti. 


-VAŞAKLARDAN KAN VE DOKU ÖRNEKLERİ ALINDI- 

Yürütülen çalışmalar sonucunda yakalanan vaşakların vücut ölçümleri yapılarak 
kan ve doku örnekleri alındı. Nesli tehlikede olan Kafkas Vaşağı (Lynx lynx dinniki) 
alt türünden olduğu düşünülen vaşaklardan alınan genetik örnekler, laboratuvarda detaylı olarak incelendi. Alınan bu kan ve doku örnekleri bilimsel araştırmalar için yaban hayvanı gen bankasına eklendi. Ayrıca, genetik analiz sonucu elde edilen bu veriler yaban hayvanlarının korunması amacıyla da saklanacak. 

-ALINAN VERİLER BİLİMSEL GELİŞMELERE IŞIK TUTACAK- 

GPS-GSM vericili tasmalardan alınacak veriler vaşakların alan kullanımı, habitat tercihleri ve yaşam alanlarının korunması için gereken alanların belirlenmesine ışık tutacak. Böylece taşıdıkları vericiler sayesinde vaşakların dolaşma alanları, mevsimsel hareketleri, üreme ve yavrulama zamanındaki davranışları tespit edilerek vaşaklar hakkında önemli bilimsel verilere ulaşılacak. 
banner6

Yorum Gönder