sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

İMO: Hukuksuzluk örneği olarak tarihe geçecektir

30 Haziran 2014 Pazartesi 09:53
Bu haber 401 kez okundu

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), Enerji Bakanlığı tarafından Bartın’ın Amasra ilçesine bağlı Çapak Koyu’nda kurulmak istenen termik santrale tepki göstererek, “Açık ki, özel bir firma tarafından kurulacak termik santral çevreye, doğaya, tarihe ve turizme zarar verecek sonuçlar doğurmakla kalmayacak, beraberinde hukuksuzluk örneği olarak tarihe geçecektir” açıklamasında bulundu.

İMO: Hukuksuzluk örneği olarak tarihe geçecektir
 İMO'dan yapılan açıklamada, bölge halkının tepkisini çeken santralin, Karabük, Bartın ve Zonguldak’ı kapsayan Çevre Düzeni Planı’nda yer almadığı belirtilerek, “Asıl dikkat çeken nokta ise, termik santralin hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporunda belirtilenin dışında bir başka yere kurulacak olması” denildi. ÇED raporlarının, sermayenin ihtiyacına göre hazırlandığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: 

“Adı geçen şirketin elini rahatlatacak, daha çok kâr elde etmesini sağlayacak içeriktedir. Raporda insan ve doğa yoktur. Yapılan incelemeye göre; Raporda yerli kömür kullanımı, yakılacak kömür miktarı, kömürün lavvarlama işlemlerinden sonraki kalori düzeyi ve bu lavvar artığının nerede depolanacağı ile ilgili çelişkili ifadeler ve bilimsellikten uzak öngörüler yer almaktadır. Santralin soğutmasında kullanılacak deniz suyunun ne kadar vakumlanacağı ve deniz suyu ısısı ve denizde doğal hayatta yaratacağı olumsuz sonuçlara değinilmemektedir. Küllerin ve baca gazı desülfürüzasyon ünitesi bakiye malzemelerinin depolama alanları için gösterilen yerlerin tarım, ormancılık ve eko-turizm bölgeleri olduğuna özellikle dikkat çekmek istiyoruz.”
banner6

Yorum Gönder