sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Haymana’da güneş enerjisi santrali kurulacak

10 Eylül 2014 Çarşamba 13:36
Bu haber 1075 kez okundu

Son yıllarda dünya gündeminden düşmeyen küresel ısınma ve iklim değişiklikleri, alternatif enerji kaynaklarına duyulan gereksinimi günden güne arttırırken, özel sektör de yavaş yavaş konuyla ilgili yatırımlara başladı. Başkentte 6 bin kişiyi lüks konutla tanıştıran ve Ankara’nın modernleşmesine katkı sağlayan Besa Grup, Haymana’da hayata geçirdiği güneş enerjisi santraliyle de elektrik üretimine başlıyor.

Haymana’da güneş enerjisi santrali kurulacak
 Ankara inşaat sektöründe bir marka olan Besa Grup da Ankara’nın Haymana ilçesinde inşa ettiği güneş enerjisi santraliyle binlerce evin elektrik ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. Güneş enerji santrallerinin, güneş ışığından gelen enerji parçacıklarını elektrik enerjisine çeviren santraller olduğunu hatırlatan Besa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, bu santrallerin doğaya zararının minimum olması açısından geleceğin enerji üretim sistemlerinin başında geldiğini ifade etti. 

Besa Grup tarafından hayata geçirilen, Haymana Güneş Enerjisi Santrali’nin 72 dönüm arazi üzerinde ilk etapta bin kilowatt elektrik gücünde kurulduğunu ve önümüzdeki dönemlerde 4 bin kilowatt gücüne çıkarılmasını amaçladıklarını kaydeden Efe Bezci, gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak adına güneş enerjisi santrallerinin çok önemli olduğunu vurguladı. 


-“1 MİLYON 100 BİN AVROYA MAL OLDU”- 

Sistemde 4 bin 600 adet, 250 kilovat tepe noktası gücündeki güneş panellerini toprak zemine çakılacak olan sıcak daldırma galvanizli çelik, alüminyum ve paslanmaz çelikten imal edilmiş taşıyıcı konstrüksiyon üzerine yerleştirileceğini anlatan Bezci, “Toplam 1 milyon 100 bin avroya kurulması öngörülen Haymana Güneş Enerjisi yılda 1 milyon 800 bin kilowatt saat elektrik enerjisi üretecek. Bu rakam ilk etapta bin 200 evin elektrik enerjisinin güneşten karşılanması anlamına geliyor. Hedefimiz santralin üretime başlamasından kısa süre sonra kapasiteyi arttırarak 5 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak hale gelmek” dedi. 

Güneş enerjisi santralinin kurulmasıyla Türkiye'de en büyük gider kalemi olan enerjinin, yüzde 100'ünün temiz ve doğal olan yenilenebilir enerji kaynağı güneşten faydalanılarak üretilmesinin sağlanacağını kaydeden Bezci, "Ekim ayında işletmeye açılacak santral sayesinde ithal yakıt temini için yurt dışına ödenen yakıt bedellerinin azalmasına, daha temiz ve yaşanılabilir bir çevre oluşmasına yardımcı olunacak” ifadelerini kullandı. 
banner6

Yorum Gönder