sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

CHP’li Hamzaçebi’den “HES” sorusu

07 Ağustos 2014 Perşembe 17:59
Bu haber 329 kez okundu

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 17 yaşındaki Ali Şahin’in 29 Temmuz 2014 tarihinde, Trabzon’un Araklı İlçesi’nin Çukurçayır Mahallesi’nde bulunan korumasız HES göletinde arkadaşını kurtarmaya çalışırken boğularak hayatını kaybettiğini belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Hamzaçebi’den “HES” sorusu
 Hamzaçebi, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi: 
“Araklı İlçesi, Çukurçayır Mahallesi’nde yer alan Araklı-1 Hidroelektrik Santrali hangi firma tarafından işletilmektedir?
 

Bakanlığınıza bağlı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan Su Yapıları Denetim Hizmetleri Müdürlüğü, söz konusu HES’in denetimini yapmakta mıdır?
 

Araklı-1 Hidroelektrik Santrali’nin denetimi 29 Temmuz 2014 tarihinden önce en son hangi tarihte yapılmıştır? Yapılan denetimlerde hangi eksiklikler belirlenmiştir ve bu eksikliklerle ilgili hangi işlemler yapılmıştır?
 

29 Temmuz 2014 tarihinden önce Araklı-1 HES göletinin etrafında gölete girişi engelleyecek şekilde tel örgü, bekçi, çalışır durumda tahliye motorları bulunmakta mıdır? Bu tarihten önce HES’i işleten firmanın güvenlik açısından aldığı ne gibi önlemler vardır?
 

Yöre halkının uyarılarına rağmen neden bu göletlerin çevresinde güvenlik açısından gerekli önlemler alınmamıştır?
 

Konuyla ilgili soruşturma açılmış mıdır? Sorumlular hakkında hangi işlemler yapılmıştır?
 

Vatandaşlarımızın can güvenliğini hiçe sayan, bir gencimizin boğularak hayatını kaybetmesinin hemen ardından bölgeye intikal ederek gölet çevresine tel örgü çekecek kadar ileri giden bu yasak savmacı anlayış devam edecek midir?
 

Benzer olayların bölgedeki ve Türkiye’deki diğer HES’lerde de yaşanması ihtimali göz önünde bulundurularak gerekli önlemler alınacak mıdır? Bakanlığınızca ne gibi koruyucu tedbirlerin alınması öngörülmektedir”
banner6

Yorum Gönder