sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Çevre Bakanı Güllüce: ÇED raporu Putin'e jest olsa ne mahsuru var

02 Aralık 2014 Salı 14:52
Bu haber 457 kez okundu

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye geleceği gün Mersin Akkuyu Nükleer Santrali için verilen ÇED raporunun onaylandığı açıklamasına yönelik tepkiler için “ÇED raporu Putin'e jest olsa ne mahsuru var” dedi.

Çevre Bakanı Güllüce: ÇED raporu Putin'e jest olsa ne mahsuru var
Rusya’nın Sesine konuşan İdris Güllüce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’nin Türkiye ziyaretinin ve burada çeşitli anlaşmaların imzalanmasını “gayet güzel” diye değerlendirdi. Yapılan anlaşmaların iki ülke açısından da çok iyi olduğunu belirten Güllüce, sözlerini şöyle sürdürdü:

-"BİRİLERİNİ NİYE RAHATSIZ EDİYOR?"-

“Rusya komşumuz olan bir ülke. Şimdi şunu söylüyorlar, ‘Rusya Türkiye ile geçmişte çok savaş yaptı falan’ diyorlar. Ben o savaşın yapıldığı ve zararın görüldüğü illerden birinin çocuğuyum. Bu başka bir şey, tarihte kaldı bunlar. Ben Erzurumluyum. Bunlar tarihte kaldı. Geriye doğru bakarak gözlerimizi kafamızın arkasına koyamayız ki. Önümüze doğru bakmamız lazım. Almanya ile Fransa birbirlerinden milyonlarca insan öldürdüler. Şimdi aynı bayrak altında yaşıyorlar. Yani 2. Dünya Savaşında Alman orduları Paris’i işgal etmediler mi, peki şimdi bir bayrak altında yaşıyorlar. Dolayısıyla ben de 100 sene önceki bir savaşı göze alıp da, Rusya ile kavgalı mı olayım. Böyle bir şey söylenir mi? Bizim Rusya ile ticari anlaşmamız, dostluk anlaşmamız, komşuluk anlaşmamız, turistik anlaşmamız, 4 milyon Rus turisti geliyor, bu anlaşmaları yapmamız niye birilerini rahatsız ediyor onu da merak ediyorum doğrusu.”

"ONLARIN CANININ İSTEĞİ GİBİ HAREKET ETMEK ZORUNDA DEĞİLİZ"

Bakan İdris Güllüce, Amerika ve AB’nin Rusya’ya yönelik ambargo uygulamasının özellikle ekonomik ve enerji konularında Rusya ile yakınlaşmanın Türkiye’yi zor durumda bırakıp bırakmayacağı konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Güllüce, şunları söyledi:

“Bana göre bırakmaz. Onların canı istediği gibi hareket etmek zorunda değiliz. Biz Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda hareket etmeliyiz. Türkiye’nin çıkarları hangi uygulamayı bize gerektiriyorsa biz devlet olarak onu yapmak zorundayız. Birileri rahatsız olacak, birilerinin keyfi kaçacak, birileri mutlu olacak, birileri mutsuz olacak hesabını yapmayız. Bu ülkenin çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yaparız,”

"ÇED İÇİN 3 YILDIR ÇALIŞILIYOR, CUMA İMZALADIM"

Mersin'de inşaa edilecek Akkuyu Nükleer Santrali'nin ÇED raporu üzerinde 3 seneye yakın çalışıldığını belirten Bakan Güllüce, “Sanki dün başladı tam Putin geldiği gün bitti, olur mu öyle şey. 3 bin küsür sayfalık bir rapor bu o bir günde mi oldu. Bunu biz Putin’den sonraya bıraksaydık, bu kez de Putin istediği için yapıldı diye yargılarlardı” dedi. ÇED raporunu 29 Kasım Cuma günü imzaladığını vurgulayan Güllüce, başta çevreciler olmak üzere ÇED raporuna ve nükleer santrale ilişkin kamuoyundan gelen tepkileri de şöyle yanıtladı:

"TEPKİLER DEMOKRATİK HAK AMA DOĞRU DEĞİL"

“Demokratik haklarını kullanıyorlar. Herkes bir şeyler söyleyebilir. Ama bizim bilim adamları nezdinde yapılan araştırmalar, yani Türkiye’nin bütün üniversitelerden, teknik elemanlarından, Atom Araştırma Kurumu’nun çalışmaları, bakmaları ve böyle yani çok ciddi bir iş ve çok ciddi bir gayretle bu ÇED rapor hazırlanmıştır. Ama böyle yargıda bulunan arkadaşlarımızın demokrat haklarını kullanma hakları vardır diyorum. Konuşsunlar ama teknik olarak söyledikleri doğru değildir diyorum.”

"UYGUN OLMASA İMZALAR MIYDIK?"

“ÇED raporu uygun olmasa imzalar mıydık” diyen Bakan Güllüce, kimsenin endişe duymasına gerek olmadığını söyledi. Güllüce, “Dünyada örneği çok olan bir uygulama oluyor, ilk defa olmuyor” dedi. Konunun yargıya gittiğinin de ifade edildiğini belirten Güllüce, “Ben yargı nasıl bir karar verir bilemem. Yargıya bizim müdahale etme şansımız yok ama biz yürürüz yolda. Yargı ne yapar ben o konuda bir şey söyleyemem mümkün değil” sözlerini de kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in geleceği gün ÇED raporunun onaylandığının açıklanmasına yönelik eleştirilere de yanıt veren Bakan Güllüce sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sonra açıklasak bu sefer de ‘Putin emretti de yaptınız’ derler. Öncesinde açıklasanız ‘Putin geliyor diye’ derler. Kaldı ki Putin geliyor diye ona bir jest yapmamızın da çok büyük bir mahsuru yok. Bizim komşu ülkemiz, ticari ilişkilerimiz gayet iyi. Rusya’nın da Türkiye’de nükleer santral yapmazsa, Rusya yok olacak böyle bir endişesi de yok. Rusya ile Türkiye dostluk neticesinde bunu yapıyor. Sanki bu olmazsa Rusya batacak mı ki, Putin bunun için yatsın kalksın. Orada Putin’e de bir haksızlık yapılıyor. Sadece bize değil. Tut ki, biz Putin’e bir jest yaptık. Ne olur, olsun ne var yani? Zaten çıkacaktı. Öyle değil ama varsayalım ki, dedikleri doğru olsun ne olur. 15 gün sonra olacak ya da 5 gün önce olacak, tam onun geldiği gün şeklinde o bir hatıra olsun diye de yapmışsak, öyle değil ama onun da ne mahsuru var.”(ANKA)

banner6

Yorum Gönder