sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Türkiye, "Uluslararası Berlin uzay ve havacılık fuarı ILA 2014"ün resmi partner ülkesi oldu

20 Mart 2014 Perşembe 14:09
Bu haber 576 kez okundu

Türkiye'nin, Mayıs ayında gerçekleşecek olan "Uluslararası Berlin Uzay ve Havacılık Fuarı ILA 2014"ün resmi partner ülkesi olduğuna dikkat çekiliyor.

Türkiye, "Uluslararası Berlin uzay ve havacılık fuarı ILA 2014"ün resmi partner ülkesi oldu
 Deutsche Welle, Türkiye’nin Alman Uzay ve Havacılık Sanayii Birliği (BDLI) ve Berlin Fuarcılık şirketi tarafından organize edilen ILA 2014’ün resmi partner ülkesi olduğuna dikkat çekerken “Türkiye, her iki yılda bir düzenlenen ILA'ya 2008 yılından bu yana katılıyor. Türkiye'den önce ILA'da Rusya, Hindistan, İsviçre ve Polonya partner ülke unvanını taşıdı” dedi. 

Uzmanlara göre 2002 yılında yapılan düzenlemelerin, Türkiye'de sivil havacılığa önemli ivme kazandırdığını belirten DW, “Söz konusu düzenlemeler, dünya ortalaması yüzde 5 olan hava ulaşımı artışının Türkiye'de yüzde 30'lara varmasını sağladı. Dünyanın en büyük havaalanının İstanbul'a yapılıyor olması da gözlemciler tarafından bu dinamiğin bir yansıması olarak görülüyor” ifadelerini kullandı. 


-“TÜRK HAVACILIĞININ KOZLARI ANKA VE HÜRKUŞ”- 

Habere göre, ILA'da ürünlerini sergileyecekler arasında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ - TAI), Roket Sanayii ve Ticaret A.Ş. (Roketsan), Hava Elektronik Sanayii A.Ş. (Havelsan), Türk Havayolları (THY) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) da bulunuyor. Ziyaretçilerden ilgi görmesi beklenen ürünlerin başında ise TUSAŞ tarafından üretilen insansız hava aracı “Anka” ile temel eğitim uçağı “Hürkuş”un gelmesi beklendiği kaydediliyor. 

ILA'da partner ülke olarak yer almaktan büyük memnuniyet ve onur duyduklarını belirten Türkiye Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar’ın fuarın Türk havacılık branşına etkileyici ürün portföyünü sergilemek ve yeni iş bağlantıları kurmak bakımından önemli bir fırsat sunduğunu söylediğine dikkat çekildiği haberde şöyle devam ediliyor: 


“Türkiye'nin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer aldığına dikkat çeken BDLI Başkanı Bernhard Gerwert ise askerî ve sivil havacılık alanında Almanya ile Türkiye arasında birçok işbirliği projesinin başarıya ulaştığını vurguladı. Gerwert,‘Türkiye, özellikle uzun vadeli işbirlikleri bakımından Alman sanayiinin stratejik partnerleri arasındadır’ dedi.”

Yorum Gönder