sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Türk mühendisin büyük başarısı

04 Mart 2014 Salı 10:01
Bu haber 530 kez okundu

Kaliforniya’da yaşayan Türk petrol mühendisi Cenk Temizel’in geliştirdiği akıllı saha yöntemi, hem petrol üretiminde hem de petrol kuyularının maliyetinde önemli kazanç sağlıyor. Kuveyt Oil Company, genç Türk mühendisin bu yöntemi satın alıp kullanmaya başladı.

Türk mühendisin büyük başarısı
 Shell-Exxon Mobil ortaklığı olan Bakersfield’da çalışan Temizel’in geliştirdiği bu akıllı saha yöntemi, dünya petrolünün yüzde 10’una sahip Kuveyt’teki büyük ve binlerce kuyuya sahip Kuveyt Oil Company tarafından kullanılıyor. ODTÜ Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Stanford Üniversitesi’nde yapan Temizel, İngiltere, Kuveyt, Houston’da uluslararası petrol firmalarında da petrol mühendisi olarak çalıştı. ABD’de yayınlanan Posta212 gazetesine açıklama yapan Temizel, buluşunu kısaca şöyle anlattı: “Bu yöntem ile sahada bulunan binlerce petrol kuyusunun otomatik olarak kuyulardan gelen hızlı ve gerçek zamanlı bilgi akışı içinde, verimlilik ve performans açısından sıralandırılması da mümkün oluyor.” 

-KUYU MALİYETİ AZALACAK- 

Sahalardaki petrol kuyularının bakımının akıllı saha konseptinden önce mühendisler tarafından verimi düşük olan kuyuların tek tek değerlendirilmesi yapıldığını ifade eden Temizel, ayrıca kuyuların performanslarının da sağlıklı ortaya konulamadığını söyledi. Bulduğu yeni akıllı saha yöntemi ile bu sorunların önüne geçildiği gibi, kuyuların gerçek zaman ve önem sırasına göre belirlenebileceğini kaydeden Temizel, bu sayede ileride gecikmelerden kaynaklanabilecek sorunların da engellendiğini ve sahadaki kuyulara da zamanında müdahale edilme şansının olduğunu söyledi. Kuyu maliyetlerinin denizde ve karadaki sahalarda değişmekle birlikte milyon dolar değerindeki her bir kuyunun üretiminin artırılması ve bu kuyuların kaybedilmemesinin de hem petrol üretimi hem de kuyu maliyetinde önemli kazanç sağlayacağını belirten Temizel, şunları söyledi: 

“Kısaca, kuyuların günlük üretim değerlerini kullanarak günlük performans endeksi ve simülasyon ile kuyuların gelecekteki toplam üretim değerlerini hesaplayarak da gelecek potansiyel endeksini belirledik. Her bir kuyuya atfedilen bu iki endeks ile tüm kuyuları aynı zeminde karşılaştırıp bakım ve onarım için performans sıralaması yapma şansımız oldu.” 


Bundan sonraki çalışmalarıyla da ilgili bilgi veren Temizel, “Jeomekanik açıdan çökme ve dolayısıyla kuyuların kullanılmaz hale gelmesine sebep olan kayaç özellikli Kaliforniya’daki bazı sahaların, çökme sorununu, gerçek zamanlı, kuyu petrol üretimi ve şu başımı bilgi akışı ile optimizasyonu üzerine bazı çalışmalarımız var” diye konuştu. 
banner6

Yorum Gönder