sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

TÜBİTAK, liseli araştırmacılardan proje bekliyor

08 Ocak 2014 Çarşamba 11:10
Bu haber 447 kez okundu

Türkiye’nin lise seviyesindeki en büyük ve en geniş katılımlı proje yarışması olan TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na başvurular başladı. Her yıl binlerce projenin katıldığı yarışmada derece alan öğrenciler, para ödülünün yanı sıra YGS’de ek katsayı uygulamasından da yararlanıyor.

TÜBİTAK, liseli araştırmacılardan proje bekliyor
 TÜBİTAK’tan yapılan yazılı açıklamaya göre ortaöğretim öğrencilerini temel, sosyal ve beşeri bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, araştırma ve geliştirme odaklı bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından 45 yıldır “Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” düzenleniyor. Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Sosyoloji, Psikoloji ve Tarih olmak üzere 9 dalda düzenlenecek yarışma, bölgesel ve final olmak üzere iki aşamada yapılacak. Bölgesel yarışmada başarılı olan projeler, mayıs ayında Ankara’da düzenlenecek final yarışmasına katılmaya hak kazanacak. 

-DERECE ALAN ÖĞRENCİLER YGS’DE EK KATSAYIDAN YARARLANACAK- 

Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması finalinde derece alan öğrenci ve danışmanlara başarı belgesi ile para ödülü verilecek. Öğrenciler YGS’ye girdikleri yıl, bir kereye mahsus olmak üzere derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanacak. Uluslararası proje yarışmalarına TÜBİTAK tarafından gönderilecek projeler de final yarışmasında belirlenecek. 

Türkiye ve KKTC’de öğrenim gören tüm ortaöğretim öğrencilerinin katılabildiği yarışma için başvurular 6-22 Ocak 2014 tarihleri arasında e-bideb.tubitak.gov.tr adresinden yapılacak. 


-GEÇEN YIL 7 BİN 400 PROJE YARIŞTI- 

Geçen yıl 44’üncüsü düzenlenen yarışmaya 81 ilden 12 bin 580 öğrenci 7 bin 400 proje ile katılmıştı. 12 merkezde düzenlenen bölgesel yarışmada dereceye giren 202 proje Mayıs ayında Ankara’da gerçekleştirilen finallere katılmıştı.
banner6

Yorum Gönder