sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

LTS teknoloji grup, seri üretim için gün sayıyor

24 Eylül 2014 Çarşamba 10:24
Bu haber 446 kez okundu

Ankaralı LTS Teknoloji Grup Başkanı Talat Sam, “Gelişmiş ülkelerde henüz maliyetleri 15 bin ila 250 bin dolar arasında olan 3-D printerı 2 bin 500 dolara kadar çekme başarısı gösterdik, seri üretim için gün sayıyoruz” dedi.

LTS teknoloji grup, seri üretim için gün sayıyor
Sam, yaptığı açıklamada, eğitim, sağlık, mimari ve endüstri gibi çok sayıda sektörde ezber bozacak bir buluş olarak nitelediği 3D printerın, 2023'de dünya devi olmayı hedefleyen Türkiye'nin en önemli yatırımlarından biri olacağını vurgulayarak, şunları ifade etti:

“Özellikle ABD’de bu konuyla ilgili önemli çalışmalar yapılıyor. Hatta son zamanlarda yurtdışında 3 boyutlu yazıcı kullanılarak otomobil bile yapıldığını görüyoruz. NASA, geçtiğimiz günlerde astronotların uzay istasyonlarında kullanılması gereken parçaları üretebilmeleri için uzaya 3 boyutlu yazıcı gönderdi. Yani artık geleceğin teknolojisi 3 boyutlu yazıcılardan geçiyor. Dünyayı, hatta uzayı bile artık onlar şekillendirecek. Bizler de bu gelişmelerin gerisinde kalmamalıyız. İmkanlarımızı sonuna kadar kullanarak bu alanda yeni gelişmelere imza atmalı ve ülke ekonomisine katma değer sağlamalıyız.”

Sam; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının AR-GE çalışmaları yapan işletmelere özel Teknolojik Ürün Yatırım Programı'nın (TEKNOYATIRIM) seri üretim için umut ışığı, motivasyon kaynağı olduğunu kaydederek, “Şimdiye kadar bu yolda hiçbir maddi yardım almadan ilerledik. İhtiyaç duyduğumuz destek Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından geldi. Şu an seri üretim için gün sayıyoruz. Çok önemli görüşmeler yapıyor, sonuca yaklaşıyoruz. Yakında her evde tamamen yerli üretim 3D'ler girecek” dedi. (ANKA)
banner6

Yorum Gönder