sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

İlk Tam Vücut Nakli İçin Tarih Belli Oldu

16 Eylül 2015 Çarşamba 13:50
Bu haber 786 kez okundu

Werdnig-Hoffman hastalığı nedeniyle vücudundaki kasların yüzde 90’ı çalışmayan ve bu nedenle kafasının sağlıklı bir vücuda aktarılmasını isteyen Rus bilgisayar mühendisi Valery Spiridonov hayaline bir adım daha yaklaştı.

İlk Tam Vücut Nakli İçin Tarih Belli Oldu
İtalyan sinir cerrahı Sergio Canavero, geçtiğimiz kış mevsiminde yaptığı açıklama ile ilgiyi üzerine çekmeyi başarmıştı. Canavero, Dünya'nın ilk tam vücut naklini yapmayı planladığını belirttiğinde, normal olarak pek çok kişi bu işlemin asla gerçekleştirilmeyeceğini düşünmekteydi. Şimdi ise Canavero tarafından operasyon için bir tarih belirlenmiş durumda.

33 yaşındaki Rus bilgisayar uzmanı Valery Spiridonov, Aralık 2017'de Dünya'nın ilk tam vücut nakli hastası olacak. Spiridonov, Werdnig-Hoffmann hastalığı olarak bilinen kas zayıflatıcı nadir bir genetik hastalığa sahip. Bu hastalığın, şu anda bilinen bir tedavisi bulunmamakta.

İlk Tam Vücut Nakli İçin Tarih Belli Oldu

Valery Spiridonov

Operasyonun karşısında pek çok zorluk ve belirsizlik bulunmakta. Nakledilen kafa vücudu kabul etmeyebilir veya bunun tam tersi söz konusu olabilir, omurilik düzgün bir şekilde kaynamayabilir ve hatta her şey düzgün gitse bile, Spiridonov'un zihinsel kapasitesinin veya kişiliğinin aynı kalacağı kesin değil. 

Tabii ki başarılı bir vücut naklinin pek çok farklı olasılığı ortaya çıkarması da söz konusu. Ciddi derecede engelli olan kişilerin bağımsızlıklarını kazanmaları söz konusu olabilir ve Spiridonov'un gözünde, bu risk alınmaya değer.

İlk Tam Vücut Nakli İçin Tarih Belli Oldu

Spiridonov'un Central European News'e kurduğu cümleler şu şekilde: "Gerçekten büyük ve önemli bir şeye katılabileceğimi fark ettiğim zaman, aklımda hiçbir şüphe kalmadı ve bu yönde ilerlemeye başladım. Hissettiğim tek şey hoş bir sabırsızlık, sanki önemli bir şey için hayatım boyunca hazırlanıyormuşum ve şimdi gerçekleşmeye başlıyormuş gibi..."

Tam vücut nakli ile ilgili merak edilen sorular

Pek çok bilim insanının intihar olarak nitelendirdiği bu operasyon ile ilgili dikkat çeken sorular ve cevapları:

Tam vücut nakli mümkün mü?

İnsan kafasını başka bir bedene nakledebileceğini iddia eden İtalyan cerrah Sergio Canavero'ya göre bu sorunun cevabı evet. 'Dr. frankenstein' olarak anılan Canavero, izin alması durumunda ilk denemesini 2017'de yapmak istiyor. 

Operasyon nasıl gerçekleşecek?

Gerekli finansal desteğin sağlanması durumunda 150 doktor ve hemşirenin katılımı ile gerçekleşecek operasyon kapsamında gönüllünün kesilen omurilikleri ‘polietilen glikol’ isimli bir yapıştırıcı madde ile başka bir bedene yerleştirilecek.

Operasyon ne kadar sürecek?

Yaklaşık 36 saat sürmesi öngörülen operasyon yaklaşık 11.2 milyon dolara (Yaklaşık 30 milyon TL) mal olacak.

Ameliyat sonrası kişi nasıl bir süreçten geçecek?

Kas ve damarların yeni bedene dikilmesinin ardından hasta yaklaşık 1 ay boyunca komada tutulacak. İddiaya göre bu adımların ardından kişi, yeni vücudunda yaşamaya başlayacak.

Beyin nakli ile kafa nakli arasındaki fark

Canavero'ya göre beyin nakli kafa naklinden daha zor bir işlem. Beyin naklin esnasında hassas dokuların zedelenmemesi gerektiğini vurgulayan Canavero, bu işlemin çok zahmetli ve dikkat gerektiren bir operasyon olduğunu belirtiyor.

İlk Tam Vücut Nakli İçin Tarih Belli Oldu

Dondurulmuş bir kafa nakledilebilir mi?

Nakledilecek vücudun henüz tüm fonksiyonlarını kaybetmemesi gerekiyor. Bu nedenle nakledilecek vücudun kısa süre önce ölmüş bir kişiye ait olması operasyon açısından olmazsa olmaz. Dondurulmuş bir kafa ise bu kriterlere uymuyor.

Operasyon nerede gerçekleşecek?

İtalyan cerrah Sergio Canavero, ameliyatı ABD'de yapmak istiyor ama henüz gerekli izinleri alamayan operasyonun nerede gerçekleşeceğine dair nihai karar verilmiş değil.

Operasyon başarıya ulaşsa bile kişide psikolojik etki bırakır mı?

Geçirdikleri operasyonların ardından dış görünüşleri değişen kişilerin bazı psikolojik zorluklar yaşadığı bilinen bir gerçek. Uzmanlar bu tip değişikliklerin kişilerin kendine duyduğu güveni etkilediğini belirtiyor.

Neden gönüllü oldu?

İtalyan cerrah ile sadece internet üzerinden iletişim kurduklarını belirten Rus gönüllü, Ölmeden önce sağlıklı bir bedende yaşama şansını kaybetmek istemediği için gönüllü olduğunu açıklamıştı.


banner6

Yorum Gönder