sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Bilim insanları uyardı: Sular yükselecek ama kavrulacağız

14 Eylül 2015 Pazartesi 14:43
Bu haber 347 kez okundu

Serin havalar etkisini hissettirmeye başlarken, meteoroloji uzmanları gelecek iki yıl için tarihin en sıcak yaz mevsiminin yaşanabileceği uyarısı yaptı. İklimbilimciler ise atmosferdeki sera gazı salınımının artmasıyla deniz seviyesinin 60 metre yükselebileceğini açıkladı.

Bilim insanları uyardı: Sular yükselecek ama kavrulacağız
İngiliz uzmanların uyarısına göre, sera gazı salınımının artması nedeniyle iklim sisteminde büyük değişiklikler kapıda. İngiltere Meteoroloji Ofisi uzmanlarının yayınladığı araştırmada, gelecek iki yılın tarihin en sıcak yaz mevsimine sahne olacağı belirtildi.

Büyük Okyanus'taki deniz suyu yüzey sıcaklığının artmasından kaynaklanan ve ‘El Nino' olarak tanımlanan sıcak havaların, gelecek yıldan itibaren tüm dünyayı kavurabileceği kaydediliyor. Aynı zamanda gelecek iki yıl tüm dünya aşırı sıcaklarla boğuşurken, Avrupa'da ise yazın biraz daha serin geçebileceği ifade ediliyor.

Şu ana kadarki en güçlü El Nino 1997-1998'de yaşanırken, en son 2009 yılında El Nino görülmüştü.

YERKÜREYİ BEKLEYEN TEHLİKE: DENİZ SEVİYESİ 60 METRE YÜKSELECEK

İngiliz Science Advances dergisinde yer alan makalede, dünyada var olan tüm fosil yakıtlarını tüketmemiz halinde, Antarktika'nın yalnızca bin yıl içinde tamamen yok olacağı belirtildi. Bu bağlamda, 60 metreye kadar yükselecek deniz seviyesiyle, Avrupa ve Asya'daki birçok ülkenin sahil bölgelerinin sular altında kalacağı kaydedildi. Bununla birlikte, her yıl deniz seviyesinin de 3 metre yükseleceği vurgulandı.

ABD'deki Stanford Üniversitesi Carnegie Bilim Enstitüsü'nden Ken Caldeira, makalede "Bizleri neyin beklediğini gösterdik. Antarktika'nın tamamen erimesini istemiyorsak, geçmişte yaptığımız ve şimdi yapmakta olduğumuz gibi, petrol çıkarmamalı ve atmosfere karbondioksit gazı salınımını durdurmalıyız. Bunu durdurmazsak, milyarlarca insanın yuvası olan topraklar yakın zamanda su altında kalacak" ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar, makalede Aralık ayında Paris'te yapılacak İklim Konferansı'nda, ülkelerin ‘petrol çıkarmama' konusunda ve önümüzdeki yüzyılda küresel ısınmayı 2 derecede tutmaya yönelik ortak bir planda anlaşsa dahi, Antarktika'nın geleceğinin tehlike altında olduğunu kaydetti. Zira, araştırmacılara göre, hidrokarbon ve fosil yakıt rezervlerinin yüzde 8 ilâ 10'unun kullanımı bile deniz seviyesinin onlarca metre yükselmesine neden olabilecek.banner6

Yorum Gönder