sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

Beyin, sahte gülüşe kanmıyor

20 Mart 2014 Perşembe 22:14
Bu haber 607 kez okundu

Beynin sahte gülüşle aldatılamayacağı ortaya çıktı. İngiliz araştırmacılar, beynin gerçek ve sahte gülüşlere farklı tepki verdiğini gösterdi.

Beyin, sahte gülüşe kanmıyor
 Londra Üniversitesi Psikoloji Fakültesi'nden Carolyn McGettigan ve ekibi, 20 Mart Uluslararası Mutluluk Günü’nde ‘sahte gülüşlerin’ foyasını ortaya çıkardı. Denekler üzerinde yapılan gözlemler, beynin gerçek ve yapmacık gülüşü anladığı ve her ikisine tamamen farklı tepki verdiğini gösterdi.

Araştırmacılar katılımcılara, sosyal paylaşım sitesinde komik bir videoyu izlerken gülen bir kişinin sesini dinletti. Aynı kişinin sahte gülüşü de katılımcılarla paylaşıldı. Araştırmanın ''gülüş algılamasıyla'' ilgili olduğunu bilmeyen katılımcıların beyin görüntüleri incelendi.

Sahte gülümseme aldatamıyor

Beyin farkı ortaya çıkarıyor

Beyin gerçek mutluluğu anlıyor

Görüntülerde, beynin sahte gülüşe farklı tepki verdiği belirlendi. Araştırmacılar ayrıca, beynin iki gülüşün farklı olduğunu algılamanın yanı sıra sahte gülüşün gerçek olmama nedenini de anlamaya çalıştığını vurguladı.

Dr. McGettigan, ''Dünya Mutluluk Günü'nü kutladığımız bugün, beynimizin başkalarının gerçekten mutlu olup olmadığını algılayabildiğini görmek harika'' ifadesini kullandı.

Araştırmanın sonuçları, ''Science Daily'' dergisinin internet sitesinde yayımlandı.

Yorum Gönder