sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Ankara'da uzay haftası kutlanacak

04 Ekim 2014 Cumartesi 08:10
Bu haber 396 kez okundu

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi, Dünya Uzay Haftası’nı renkli bir etkinlikle kutlayacak. Etkinlikte “Uzay’da ne işimiz var?” sorusuna cevap aranacak.

Ankara'da uzay haftası kutlanacak

Birleşmiş Milletler tarafından 1999’da kabul edilen ve her yıl 4-10 Ekim tarihleri arasında “Dünya Uzay Haftası” adıyla gerçekleştirilen kutlamalara Türkiye’den Ankara Üniversitesi ev sahipliği yapacak. Kutlamalar, Dünyanın dört bir yanında bir eğitim girişimi amacıyla düzenlenirken, Ankara’da da aynı amaç için hareket edilecek. Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü akademisyenleri, 5 Ekim Pazar akşamı saat 19.00’da Kreiken Rasathanesi’nde yapılacak kutlamada yaşadığımız uzay hakkında farkındalık oluşturacak. Özellikle çocuklara dönük etkinliklerle çocukların bilimsel merakları beslenerek temel bilimlere, uzay teknolojilerine ve mühendislik bilimlerine eğilimleri güçlendirilecek.

-UZAY’DA NE İŞİMİZ VAR?-

Etkinlikte interaktif biçimde bir sunum gerçekleştirilecek. Sunumda “Uzay’da ne işimiz var?” sorusuna cevap aranacak. Kutlama kapsamında katılımcılara havanın açık olması durumunda teleskoplarla Ay ve derin uzay cisimleri gözletmenin yanı sıra çıplak gözle gökyüzü tanıtımı yapılarak takımyıldızlar da anlatılacak. Kasım ayı içerisinde Rosetta uzay aracının Philae kondusunu 67P/Churyumov-Gerasimenko adlı kuyrukluyıldızın üzerine indirmesiyle yeni bir döneme girecek olan uzay araştırmaları öncesi son gelişmeler de etkinlikte değerlendirilecek.

-ÖNEMLİ TARİH-

4-10 Ekim haftası, uzay araştırmaları tarihinde kilometre taşı olarak kabul edilen iki önemli olayın gerçekleştiği bir zaman olarak biliniyor. Bunlardan ilki 4 Ekim 1957'de dünyanın ilk yapay uydusu Sputnik 1'in uzaya fırlatılması ve böylece uzay keşfinin yollarının açılması. İkincisi ise 10 Ekim 1967'de kısa adı “Uzay Antlaşması” olarak bilinen “Ay ve Gök Cisimleri Dahil Uzayın Keşfi ve Kullanımı için Devletlerin Faaliyetlerini Düzenleyen İlkeler Antlaşması”nın yürürlüğe girdiği tarih. (ANKA)

banner6

Yorum Gönder