sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Ankara üniversitesi 2 saatte temiz kömür üretti

06 Ağustos 2014 Çarşamba 10:14
Bu haber 369 kez okundu

Ankara Üniversitesi, orman ve gıda atıkları kullanarak linyite göre çok daha verimli ve kükürtsüz çevre dostu kömür üretti. 2 saatte üretilen kömür evlerde ısınma amaçlı ve işletmelerde kullanılabilecek, böylece maden facialarının önüne geçilecek.

Ankara üniversitesi 2 saatte temiz kömür üretti
 Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Sınağ ve ekibi, tarımsal atıkları kullanarak özel bir yöntemle 2 saat gibi kısa bir sürede ısıl değeri yüksek çevre dostu biyokömür üretti. Üretilen biyokömürün Türkiye’de çıkartılan linyitlere göre ısıl değerinin çok daha yüksek olduğunu belirten Sınağ, biyokömürün, kükürt içeriğinin de kabul edilebilir sınırların çok altında seyretmesi nedeniyle çevre dostu olduğunu vurguladı. 

-ÇEVRE KİRLİLİĞİNE ÇÖZÜM- 

Kül ve nem içerikleri çok düşük olduğu için enerji verimliliği yüksek olan Biyokömür, bu özelliği ile termik santrallerin neden olduğu çevre kirliliğine bir çözüm oluşturma potansiyeline sahip. 

-ÖZELLİKLE ÇİMENTO SEKTÖRÜ İÇİN OLDUKÇA ÖNEMLİ- 

3 yıldır proje üzerinde çalıştıklarını anlatan Sınağ, "Biyokömürümüz özellikle çimento sektörü için oldukça önemli. Çünkü çimento sektöründe toz kömüre ihtiyaç var ve çimento sektöründe toz kömür farklı ülkelerden, yüksek maliyetlerle elde ediliyor. Bunun yanında yüksek ısıl değere sahip toz kömür ihtiyacı olan tüm alanlarda da kullanılabiliyor” dedi. 

-SOMA FACİASI ÖRNEĞİ- 

Yakın zamanda yaşanılan Soma faciasında kömür çıkartmanın nelere mal olabileceğinin görüldüğünü vurgulayan Sınağ, bu yöntem yaygınlaştığında işletmelerin kendi kömürlerini kendilerinin yapabileceğini belirtti. Sınağ, “Biyokömürün büyük ölçekte üretimi ve ticarileştirilebilmesi için gerekli fizibilitenin yapılabilmesi amacıyla TÜBİTAK’ın 1003 kodlu Enerji projeleri çağrısına bir proje sunduk, projemiz 1’inci aşamayı geçti, 2’nci aşama sonucundan da oldukça ümitliyiz. Eğer abu projemiz kabul edilirse yakın zamanda biyokömürü birçok yerde görmeniz mümkün olacaktır" ifadelerini kullandı. 
banner6

Yorum Gönder