sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

AVRASYA BİRLİĞİ İÇİNDE TÜRK DÜNYASI.

AVRASYA BİRLİĞİ İÇİNDE TÜRK DÜNYASI.

Röportaj

22 Aralık 2011, 23:43
Bu röportaj 2307 kez okundu
AVRASYA BİRLİĞİ İÇİNDE TÜRK DÜNYASI, DÜNYA BARIŞI İÇİN DENGE YARATABİLİR.

1991 de S.S.C.B. nin dağılması ile bağımsızlığını kazanan beş kardeş Türk devletine Türkiye olarak sahip çıkmadığımız gibi, (Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan olarak) birde emperyalizme yem olmaları yönünde ihanet ettiğimizi görüyorum... 

Özal zamanında, rahmetli Ebul Feyz Elçi bey Türkiye’ye çok güvendi. Ebul Feyz Elçi Beyin Türkçü olması, Türk dünyasının dağınıklığından rahatsız olması, Turan Türk birliği fikrini şiddetle savunması, tüm Türk dünyasını bir bütün olarak değerlendirmesi Türkiye’den büyük beklentiler içine girmesine sebep oldu. Türkiye’nin devlet deneyimine tecrübesine ve Türkiye’ye olan güveninden dolayı, Ebul Feyz Elçi Bey Türkiye’nin önerilerine hep kabul etti. 

Bu yüzden Azerbaycan’la olan bu dostluğumuz Azerbaycan’a pahalıya mal oldu çünkü Özal’ın Batı yanlısı Politikaları sayesinde bu gün Azerbaycan petrollerinin tamamı diyebiliriz ki İngiliz şirketlerinin tekelindedir.

Türkmenistan’da da durum pek farklı olmayacaktı, Özal Türk birliğini savunup iş adamlarını ikide bir Türk Devletlerine yolluyordu. Özellikle Kürt ve Sabetay 300 iş adamını uçağa doldurup iş yapacağız diye ikide bir Türk devletlerine yolluyordu. Türk birliği söylemleri ile Türk Devletlerini yol etmeleri, rahmetli iyi bir Türk’çü o olan Türkmen başı Saparmuradov uda Elçi beyin hatasına düşürdü.  Bu sayede o dönemde Türkmenistan ada İngiliz’lerden birkaç şirketi sokulmuş oldu… Bu gün o şirketler halada oradadır.

Özal’ın götürdüğü bu Kürt iş adamları, Ruslardan kalan fabrikaların makinelerini, yerlerine daha yeni son sistem makineler vermek karşılığı söküp Türkiye’ye getirmiş ve bunların üzerine yatmıştı. Nerden bileceklerdi tokatçılığı, üç kağıtçılığı çünkü onlara göre Türk konuştu mu söz olurdu, söz senetti, söz oldu ise ölmedikten sonra terine o söz yerine getirilirdi, söz namustu. Nereden bilebilirlerdi ki kardeşim dedikleri ağabeyimiz dedikleri Türkiye’den böyle bir kalleşlik geleceğini.

Yıllarca Sovyet esareti altında yaşamışlar her türlü zulmü katliamı görmüşlerdi ama böyle oyunları görmemişlerdi ve bilmiyorlardı böyle bir şeyi. Onların bildiği tek şey Türk’ün Türk’ten başka dostu olmadığı idi, onlar tüm Türk dünyasını tek millet olarak değerlendiriyorlardı hatta Türkiye’nin onlar için çok büyük önemi vardı. Türkmenistan’a yapılan bu kalleşlik neticesinde rahmetli Saparmuradov uyandı ve Türkiye ile ilişkileri askıya aldı. Türkmenistan’ın özgürlüğüne de bu sayede sahip çıkmış oldu. 

Şimdi Türkmenistan’a yolunuz düşerse sakın Özal kelimesini ağzınızdan kaçırmayın iki kaşınızın ortasına yumruk yemekle kalmaz canınızdan da olursunuz. Bu durum Türk birliği Turan gibi isteklerin Türkmenistan’da soğuk bakılmasına neden oldu şimdi hiçbir birlikteliğe Türkmenistan’da iyi gözle bakılmaz oldu çünkü en güvendikleri ağabeyleri onları sırtından vurmuştu .

Özal zamanından kalma hala orada birkaç İngiliz şirketi var petrol kuyularından petrol çıkartmakla meşguller Kırgızistan’da da Kazakistan’da Özbekistan’da da sıkıntılar hala var bu sıkıntıların kaynağı yine Emperyalizmin kıskacındaki Türkiye kökenli olarak devam etmektedir, Emperyalizmin güdümünde Politikalar yürüterek kuyruğu boklu kedi gibi gittiğimiz kardeş ülkeleri de pisletiyor belli bir zihniyet.

Geçen sene Kırgızistan’daki Özbek Kırgız çatışması da yine bir CIA tezgahı idi. CIA ajanları Özbek kıyafetleri giyip Özbek kılığına girip Kırgızlara ateş açmışlar 78 Türk’ün ölümüne sebep olmuşlar Kırgız ve Özbek Türk’lerinin arasına düşmanlık tohumları atmışlardı. Zamanında uyarılar yapıldı gerekli yerlere, bunun CIA oyunu olduğu anlatıldı. Onlarında kameralardan incelemeleri sonucu CIA işi olduğu görüldü ispatlandı ve ona göre de tedbirler alındı.

Şimdi Kırgızistan’daki CIA üssünün kapatılması için çalışmalar var. Kırgızistan’ın önceki Başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanı, Türk’çü Türk birlikçisi sayın Atam Atambayev in Kırgızistan’daki ABD üssünün kapatılacağına dair sözleri vardır. Atambayev, eğer Cumhurbaşkanı olursam ilk işim ABD üssünü kapatacağım demişti ve bunu da yapacağından en ufak şüphemiz yoktur. 

Özbekistan’da da diğer Türk devletlerindeki gibi CIA, Fethullah ve bazı dinci örgütler aracılığı ile sızma girişimleri mevcut. Bu sızma, Türkiye üzerinden CIA’nin istekleri doğrultusunda, okullar ve şirketler kullanılarak yapılmak istendi ama zamanında gerekli yerlere uyarılarım neticesinde önlem alındı. Bu önlemlere rağmen yinede sızmalar olmuştur, Kazakistan’daki dinci eylemler bunun en güzel örneğidir. 
İş yerlerinde devlet dairelerinde işi bırakıp dairenin ortasına seccade yazıp namaz kılmaya başladılar, dini provoke ettiler aynı bizde yıllarca türbanın provoke edildiği gibi. Bunu gören devlet başkanı sayın Nazarbayev, Devlet dairelerinde ve iş yerlerinde ulu orta namaz kılınmaması için yasaklama getirdi, yasaklamayı şişirdiler propaganda amacına dönüştürdüler.

Halbuki Nazarbayev’de samimi bir Müslüman’dır İslam’ın terörle yan yana getirilmesi en çok rahatsız olduğum konudur diye de defalarca açıklama yapmıştı. Görüldüğü gibi, ABD Stratejilerine uygun hale getirilmiş Ilımlı İslam kapsamlı faaliyet yürütmektedir. Yani PAPA ile el sıkışıp Vatikan ile ve Emperyalistlerle işbirliği içine giren Abdestli Kapitalistlerin oyunları sadece Türkiye de değil tüm Türk Devletlerinde sürmektedir.

Sayın Nazarbayev Ajitasyon ve Provokasyonları engellemek için namaz kılacaksanız gidin ya camide kılın yada kapalı bir yerde kılın, ulu orta milletin ortasında namaz kılmayın dedi ve bunu yasalaştırdı. Kışkırtıcılar bunu bile malzeme yapıp Nazarbayev’i din düşmanı göstermeye çalışıyorlar ve bunu bahane edip Kazakistan da bombalı saldırılar gerçekleştirdiler 8 kişi hayatını kaybetti.

Bu işler yüzünden, Terörün ne olduğunu bilmeyen Kazakistanlı kardeşlerimiz ABD ye kin ve nefretle bakmakla kalmadı, Türkiye’ye olan güvenlerinde de sarsılma oldu. Fethullahın CIA köpeği olduğu ve CIA’ya hizmet ettiğinin ortaya çıkması ile zaten Rusya, İran ve tüm Türk cumhuriyetlerinde Fethullahın CIA bağlantılı okulları da kapatılmıştı. 

Şu an sadece Türkmenistan’da üç okulu var ama onlarda isim değişikliği ile gizli çalışıyor. Bu CIA bağlantılı okullar gizliden gizliye çalışsa da Türkmenistan devletinin de çok sıkı markajındadır (şu da bir gerçektir ki Türkmenistan’da tarikatçılık Türkiye’den pek de aşağı değildir ) yinede Özbekistan da 54 Türk iş adamı bir yılı geçkin süredir tutukludur belki hepsi suçluda değil ama bir çoğu da cemaat bağlantılıdır.

Türk devletleri bize ağabey diyor, ayrı gayrı bir düşünceye de asla sahip değiller. Hal buyken bizi biz yönetmediğimiz için, Türkiye diğer Türk devletlerinin de güvenliğini özgürlüğüne sekteye uğratmakla kalmayıp, emperyalizmin kucağına oturtulmaya çalışır bir görüntü veriyor. 

Şanlı bir Tarihe uygun, onurlu politikalar izleyerek Türk Dünyasını birleştirerek Dünya barışına katkı sağlayacak dengeler yaratmak varken, Ülkemi saldırgan Emperyalist politikalara hizmet eder hale getirilen yönetenlere yazıklar olsun diyorum.

İsmail Kalay

Kardeş Ülkeler Derneği Başkanı. 

Yorum Gönder