sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

Belaruslu muhalif Tihanovskaya’ya ABD'li kuruluştan ödül

14 Ekim 2020 Çarşamba 16:26
Bu haber 29 kez okundu

Belarus devlet başkanlığı seçimlerinde kaybeden muhalif aday Svetlana Tihanovskaya, ABD merkezli Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstitüsü’nden (IRI) ödül aldı.

Belaruslu muhalif Tihanovskaya’ya ABD'li kuruluştan ödül
 Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstitüsü’nin Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre, Belarus’ta seçimleri kaybeden muhalif aday Svetlana Tihanovskaya, iktidar karşıtı protestoların liderlerinden Mariya Kolesnikova ve muhalif aday Valeriy Tsepkalo’ya ‘Özgürlük Ödülü’ verildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Hong Kong’daki protesto hareketinin temsilcileri, Uganda Parlamentosu üyesi Bobi Wine da ödül aldı.

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan devlet başkanı seçimlerinin ardından Merkez Seçim Komisyonu, seçimleri Aleksandr Lukaşenko'nun yüzde 80,1 oyla kazandığını, en yakın rakibi Svetlana Tikhanovskaya'nın oylarının ise yüzde 10.12'de kaldığını duyurmuştu.

Seçimlerinin adil ve şeffaf olmadığını ve sonuçların hileli olduğunu öne süren muhalefet ise, seçimlerin tekrarlanması için gösteriler ve grevler organize ediyor. 

Tihanovskaya’dan Lukaşenko’ya ultimatum

Tihanovskaya son olarak dün Lukaşenko’nun 13 gün içinde görevden ayrılma tarihini bildirmesi ve muhaliflere karşı baskılarına son vermesi gerektiğini ifade etmişti. Tihanovskaya, Lukaşenko istediklerini yapmadığı takdirde 25 Ekim’de kitlesel gösterilerin başlayacağını, ülke çapında greve gidileceğini ve tüm yolların kapatılacağını söylemişti.

banner6

Yorum Gönder