sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

ABD'de seçim günü

03 Kasım 2020 Salı 22:17
Bu haber 42 kez okundu

ABD'de, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden'ın yarıştığı 59. başkanlık seçimi için oy kullanma işlemleri başladı. Tarihin en yüksek katılımlı seçimi olması beklenen seçimde, başkanının yanı sıra, Senato ve Temsilciler Meclisi üyeleri de belirlenecek.

ABD'de seçim günü
 ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ve postayla oy kullanma tartışmalarının gölgesinde uzun süredir merakla beklenen seçim için doğu saatiyle 06.00 (TSİ 14.00) itibarıyla seçmenler oylarını kullanıyor.


Amerikan halkı, ABD'nin yeni başkanının yanı sıra Kongrenin iki kanadı olan 435 sandalyeli Temsilciler Meclisinin tamamı ile 100 üyeli Senatodaki 35 sandalye için de oy veriyor. 

Üç farklı saat dilimi olan ülkede, oy verme işlemlerinin başlaması ve bitişi eyaletlere göre değişecek. Doğu yakasındaki saat dilimi esas alındığında oy verme işlemi, New York ve Virginia'da saat 06.00'da (TSİ 14.00), en kritik eyaletler olan Florida ve Pennsylvania ile başkent Washington DC'de saat 07.00'de (TSİ 15.00) başladı.

Başkent Washington DC'deki oy kullanma merkezlerinde seçmenler, seçim merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Sandıklar, Virginia ve Florida'da 19.00'da (TSİ Çarşamba 03.00), Washington DC ve Pennsylvania'da 20.00'da (TSİ Çarşamba 04.00), New York'ta ise 21.00'de (TSİ 05.00) kapanacak.

Yakın tarihteki seçimlere bakıldığında, sandığa gitme oranının yüzde 60'ı bulmadığı ABD'de, bu yıl sandık başında ya da posta yoluyla kullanılan erken oyların sayısındaki artış dikkati çekiyor.

Ülkede 100 milyona yakın kişinin 64 milyona yakını posta yoluyla, 35 milyondan fazlası da birebir erken seçim merkezlerine giderek oyunu kullandı.

ABD Başkanlık seçimlerinde, seçmenler, esas olarak destekledikleri partinin delegelerine oy veriyor. "Delegeler Kurulu" adı verilen bu sistemde her eyalete farklı ağırlıklarla dağıtılmış toplam 538 delege belirleniyor. Bu sayının yarıdan 1 fazlasına yani 270 delegeye ulaşan aday, Başkan olmaya hak kazanıyor. Toplamda daha fazla oy alan değil, daha fazla delegeye ulaşan kişinin başkan olması, eyaletler arasındaki dengenin gözetildiği Amerikan siyasal sisteminin dikkat çekici özelliklerinden biri olarak biliniyor.

ABD'nin seçim gününde yaşanan gelişmeler, Türkiye saatine göre şöyle:


Beyaz Saray önünde Trump karşıtı gösteriler başladı


Trump karşıtı bir grup, Philadelphia'da 'Hayatınız buna bağlıymış gibi oy verin' yazılı pankart uçurdu

'Rural America 2020' adlı Trump karşıtı bir grup, Philadelphia semalarında biri "Hayatınız buna bağlıymış gibi oy verin" ve diğeri de "Trump Jerry Jones ve kovboyları sever" yazılı iki pankart uçurdu.

ABD'li milyarder Jerry Jones, Trump'ın uzun süredir yakın bir dostu olarak biliniyor.

 • 01:07

  Beyaz Saray etrafına örülen çit en erken 8 Kasım'a kadar kalacak

  ABD Ulusal Park Servisi'nden Sputnik'e yapılan açıklamada, başkanlık seçimleri öncesinde başkanı korumakla yükümlü Gizli Servis'in talebiyle muhtemel bir huzursuzluğa karşı Beyaz Saray'ın etrafına örülen çitin en erken 8 Kasım akşamına kadar yerinde kalacağı ifade edildi.

 • 01:05

  ABD piyasaları kapanışta yükseldi

  ABD başkanlık seçimlerinde oy verme süreci devam ederken New York borası günü yükselişle kapattı. Dow Jones Industrial Average, S&P 500 ve Nasdaq Composite yüzde 1.7'den fazla değer kazandı.

  Dow Jones kapanışta yüzde 2.6'lık bir artışla 554.98 puan yükseldi.

  The S&P 500, ise yüzde 1.78'lik bir değer kazanarak 3.369.16 seviyesinden işlem gördü.

  Facebook, Apple, Amazon, Netflix ve Google gibi teknoloji devlerinin listelendiği Nasdaq, yüzde 1.85'lik bir artışla 11.160.57 seviyesinden kapandı.

 • 00:37

  Demokrat Senatör Sanders: Bu seçim Trump 'bitti' dediğinde bitmeyecek

  Demokrat Vermont Senatörü Bernie Sanders, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Açık olalım. Bu seçim Trump 'bitti' dediğinde değil, tüm oylar sayıldığında sona erecek. Buna seçim günü posta yoluyla gönderilen oy pusulalarının yanı sıra ordunun oy pusulaları da dahil. Trump'ın hoşuna gitse de gitmese de tüm oyları sayıyoruz" ifadelerini kullandı.

 • 23:45

  Teksas'ta mahkemeden, Cumhuriyetçilerin 'geçersiz oy' talebine ret

  Teksas Yüksek Mahkemesi, Houston kentinde kullanılan 127 bin oyun geçersiz sayılmasına ilişkin Cumhuriyetçiler tarafından sunulan talebi geri çevirdi.

  • 23:11

   Biden Pensilvanya'da konuştu: Bu seçimde her zamankinden daha fazla seçmen olacak

   Demokrat aday Joe Biden, 'salıncak eyaletler' arasında yer alan Pensilvanya'da seçmenlerine hitap etti.

   Biden, "Koronavirüs krizinin üstesinden gelecek ve orta sınıfı destekleyeceğiz. Bu seçimde her zamankinden daha fazla seçmen olacak. Şimdiye kadar 110 milyondan fazla kişi oy verdi ve bu sayının 150 milyonu aşması bekleniyor. Şimdiye kadar başkanlık seçimlerinde oy verenlerin yüzde 54'ünden fazlası kadın" diye konuştu. 

  • 22:47

   'FBI, seçmenleri sandığa gitmemeleri konusunda uyaran gizemli telefon aramalarını soruşturuyor'

   ABD İç Güvenlik Bakanlığı'ndan bir yetkili, Reuters'a yaptığı açıklamada FBI'ın, insanları seçim günü evde kalarak oy kullanmaya gitmeme konusunda uyaran gizemli telefon aramalarını soruşturduğu bilgisini verdi.

  • 22:39

   Trump Washington'da, Biden Pennsylvania ve Delaware'de

   ABD'deki başkanlık seçimlerinde oy kullanma işlemleri sürerken, başkan adayları da sandıklar kapanmadan önceki son programlarına devam ediyor.

   ABD'de 59. başkanlık seçimlerinde sonuçlar merakla beklenirken, Cumhuriyetçi Aday Donald Trump gününün çoğunu Washington'da geçiriyor, Demokrat Aday Biden ise Pennsylvania mitinginin ardından seçim sonuçlarını izlemek üzere Delaware eyaletine geçecek. 

   Trump, bugün Washington DC yakınlarındaki Virginia'nın Arlington kentinde bir seçim merkezini ziyaret etti. Bazı eyaletlerin postayla 3 Kasım'a kadar kullanılan oyları, seçimden sonra da kabul etme kararını eleştiren Trump, "3 Kasım gecesi sonuçları öğrenme hakkımız var. Bu seçimleri tüm dünya izliyor" diye konuştu. 

   Trump, programın ardından döneceği Beyaz Saray'da seçim sonuçlarını takip edecek. Kazanması durumunda Trump'ın hitabını ve kutlamasını Beyaz Saray'da yapması bekleniyor. 

   ABD Başkanı Trump'ın eşi Melania Trump ise, oyunu Florida'nın Palm Beach kentinde kullandı.  Eşi Donald Trump'ın erken oy kullandığını anımsatan Melania Trump, kendisinin seçim gününde oy kullanmayı tercih ettiğini belirtti. 

   Öte yandan, Demokrat aday Joe Biden bugün son kez seçimler için en kritik eyaletlerden Pennsylvania'da miting düzenledi. Ardından seçim sonuçlarını takip edeceği Delaware eyaletine geçecek olan Biden, seçimlerden zaferle çıkması durumunda konuşmasını da burada yapacak. 

  • 22:32

   'Olası gösterilere karşı' sokaklarda Ulusal Muhafız birlikleri konuşlandırıldı

   ABD'de başkanlık seçimleri için oy kullanma işlemi devam ederken, ülke genelinde seçim sonrası olası protestolara karşı önlemler arttırılıyor.

   Bu kapsamda, çok sayıda Ulusal Muhafız birlikleri zırhlı araçlarla Chicago, Atlanta, Philadelphia'da şehir merkezine konuşlandırıldı. Seçim sonrası yaşanabilecek şiddet olaylarına karşı önlem alındığı bildirildi.

   • 22:14

    Trump: Kazanmak kolay, kaybetmek hiç kolay değil

    ABD Başkanı Donald Trump, Virginia eyaletindeki Arlington'da bulunan kampanya merkezine bir ziyaret gerçekleştirerek, ekibine teşekkür etti ve seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

    Trump, gazetecilere yaptığı açıklamada "Henüz bir zafer ya da yenilgi konuşması düşünmüyorum. Kazanmak kolay ama kaybetmek benim için asla kolay değil" ifadelerini kullandı.

    "Bu gece muhteşem bir gece yaşayacağız" diyen Trump, seçim sonuçlarını erken öğrenme haklarının olduğunu belirterek, sonuçların geciktirilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

    Ona oy vermeyen Amerikalılara mesajının ne olacağı yönündeki soruya Trump, "Herkes bir araya gelmeli ve bence başarı bizi bir araya getiriyor" yanıtını verdi.

   • 22:14

    ABD başkanlık seçimine yoğun katılım: Trump-Biden kutuplaşması köylerden gelen ilk sonuçlara yansıdı

    ABD'de çoğu posta yoluyla olmak üzere yaklaşık 100 milyon seçmenin erken oy kullanmasına rağmen bugün seçim gününde seçim merkezleri önünde uzun kuyruklar oluştu. İlk sonuçların geldiği New Hampshire eyaletinde iki köy zıt tercihlerde bulundu.
    ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Başkan Donald Trump ile Demokrat Parti'nin adayı Joe Biden arasındaki 59. başkanlık seçimi için oy kullanma işlemleri başladı.

    Doğu Yakası saatiyle 06.00 (TSİ 14.00) itibarıyla sandığa çağrılan seçmenler, ABD Başkanı'nın yanı sıra Kongre'nin iki kanadı olan 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı ile 100 üyeli Senato'daki 35 sandalye için de oy veriyor.

Anahtar Kelimeler ABDde seçim günü

Yorum Gönder