sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

gazeteturkh@gmail.com -->

ABD’de kaos: Trump taraftarları Kongre binasını 4 saat boyunca işgal etti

06 Ocak 2021 Çarşamba 22:38
Bu haber 15 kez okundu

ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim sonuçlarını tanımayarak bugün başkent Washington DC'de düzenlediği mitingin ardından, Trump destekçileri seçim sonuçlarına göre belirlenen delege oylarının sayılıp, sonuçların resmen tescil edileceği oturumun düzenlendiği Kongre binasını bastı.

ABD’de kaos: Trump taraftarları Kongre binasını 4 saat boyunca işgal etti
 ABD’nin başkenti Washington’da gösteri düzenleyen Trump destekçilerinden bazıları polis barikatını aşarak Kongre binasına girdi.


ABD’nin başkenti Washington’da gösteri düzenleyen Trump destekçileri ile polis arasında arbede çıktı. Polis biber gazı ve ses bombaları kullanırken Kongre binasına giren göstericilerden biri, vurularak ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan kadın göstericiyle birlikte, toplamda 4 kişi hayatını kaybetti.

Kongre binası önünde çıkan olaylar nedeniyle Senato’daki oturum ertelendi. 

Yaklaşık 4 saat süren gerginliğin ardından, ABD Kongresi'ndeki olaylara müdahale için görevlendirilen Ulusal Muhafızlar, durumu kontrol altına aldı.

Saat 18:00'den itibaren uygulanmaya başlanan sokağa çıkma yasağından hemen önce, göstericiler Senato ve çevresinden uzaklaştırıldı. 

05:40 'Trump'ın kabinesi, Başkan'ı azletmek için anayasanın 25. ek maddesine başvurmayı düşünüyor'

CBS News'te yer alan haberde, Trump'ın kabinesinden isimlerin, Başkan'ı azletmek için anayasanın 25. ek maddesine başvurmayı düşündüğü kaydedildi.

Haberde, söz konusu teklifin henüz Başkan Yardımcısı Mike Pence'e sunulmadığı ifade edildi.

05:15 New York'tan Washington DC'ye 1000 Ulusal Muhafız naklediliyor

New York Valisi Andrew Cuomo, gelen talep üzerine Washington DC'ye eyaletten 1000 Ulusal Muhafız gönderdiklerini duyurdu.

Cuomo, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda "Barışçıl bir iktidar geçişi, demokrasimizin temel taşıdır ve New York, Amerikan halkının iradesinin güvenli bir şekilde garantiye alınmasını sağlamaya yardımcı olmaya hazırdır" ifadelerini kullandı.

05:12 CNN: Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien istifa etmeyi düşünüyor

CNN kanalına konuşan kaynaklar, Başkan Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı Robert O'Brien'in istifa etmeyi düşündüğünü öne sürdü.

Kaynaklar, ayrıca O'Brien'in yardımcısı Matt Pottinger ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Chris Liddell'in de istifa etmeyi planladıklarını iddia etti.

05:12 Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews, görevinden istifa etti

05:04 Pence: Bugün yaşananlar ülkemizin tarihinde silinmesi kolay olmayan bir leke bıraktı

ABD Senatosu, Trump destekçilerinin Kongre binasını basması nedeniyle ara verdiği oturumuna, güvenliğin yeniden sağlanmasının ardından devam etti.

'Senato Başkanı' sıfatıyla oturumu yöneten Mike Pence, oturumun açılışında yaptığı konuşmada olanları 'kara gün' olarak niteledi.

Pence, güvenlik güçlerinin Kongrenin güvenliğini yeniden sağladığına işaret ederek, "Halk için çalışmalarımız devam ediyor. Bugün burada yaşanan şiddet olaylarını en güçlü şekilde kınıyoruz ve yaşanan can kaybından dolayı üzgünüz" dedi.

Bazı güvenlik güçlerinin de olaylar esnasında yaralandığını vurgulayan Pence, "Bugün Kongre binamızı birbirine katan kişiler asla kazanamayacak, özgürlük her zaman kazanacak. Burası hala halkın evi. Yeniden toplanan oturumumuzda, demokrasimizin direncine ve gücüne bir kez daha şahitlik edeceğiz" diye konuştu.

Pence, yaptığı açılış konuşmasının ardından, "Tanrı burada hizmet eden ve burayı koruyanları kutsasın. Tanrı, Amerika'yı kutsasın. Hadi işimize dönelim" dedi.

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, bugünkü oturumda seçim sonuçlarını resmileştirmeyi amaçladıklarının altını çizerek, "Biz hukuksuzluk ve baskılara boyun eğmeyeceğiz. Görevimizin başındayız. Anayasal görevlerimizi yerine getireceğiz" ifadelerini kullandı.

Açılışta söz alan Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer ise olanlardan Başkan Donald Trump'ı sorumlu tutarak, "Bugün yaşananlar ülkemizin tarihinde silinmesi kolay olmayan bir leke bıraktı" değerlendirmesinde bulundu.

04:58 Kongre binası baskınında vurularak hayatını kaybeden Trump taraftarı hava kuvvetleri personeli çıktı

New York Post, Washington DC'deki Kongre binasına yapılan baskında yaşanan çatışmalarda vurularak hayatını kaybeden Ashli ​​Babbit isimli kadının, 14 yıldır hava kuvvetleri personeli olduğu bilgisini paylaştı.

04:45 Facebook, Trump'ın resmi sayfasını 24 saatliğine kilitledi

04:26 Eski Başkan Obama, Trump'ı şiddeti kışkırtmakla suçladı

04:23 Senato Çoğunluk Lideri McConnell: Daha büyük tehditlerle karşı karşıya kalmıştık

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, yaptığı açıklamada "ABD ve Kongre, bugün gördüğümüz rahatsız edici kalabalıktan çok daha büyük tehditlerle karşı karşıya kaldı" dedi.

McConnell, "Daha önce bizi caydıramadılar ve caydıramayacaklar da" dedi.

04:17 Eski ABD Savunma Bakanı Mattis: Saldırı, Amerikan demokrasisine çete yöntemiyle boyun eğdirme girişmidir

Eski ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Kongre binasını hedef alan saldırının, Amerikan demokrasisine çete yöntemiyle boyun eğdirme girişimi olduğunu ve yaşananların Trump tarafından kışkırtıldığını söyledi.

Politico'ya konuşan Mattis, Trump'ın iktidarını başkanlık seçimlerine olan güveni yok etmek için kullandığını ifade etti.

04:00 CNN: Melania Trump'ın özel kalem müdürü Stephanie Grisham, görevinden istifa etti

CNN, Başkan Donald Trump'ın eşi Melania Trump'ın özel kalem müdürü Stephanie Grisham'in görevinden istifa ettiğini bildirdi.

03:25 ABD Kongresi, Biden'ın başkanlığının tescili oturumuna devam edecek

ABD Kongresi, Başkan Donald Trump'ın destekçilerinin binayı basmasının ardından ara vermek zorunda kaldığı Joe Biden'ın başkanlığının tescil edileceği oturumuna devam edecek. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, yazılı bir açıklama yaparak bugün ABD demokrasisine yapılan 'utanç verici saldırının' Kongreyi Biden'ın başkanlığını onaylama sorumluluğunu yerine getirmekten caydırmayacağını belirtti. 

Temsilciler Meclisi Demokrat çoğunluk lideri Steny Hoyer, Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Başkan Yardımcısı Mike Pence ile telefonda görüştüğünü belirten Pelosi, "Kongrede bu gece oturuma davam etme kararı aldık" ifadesini kullandı. 

03:21 Twitter, Trump'ın hesabını 12 saatliğine askıya aldı

Sosyal medya platformu Twitter, ABD Başkanı Donald Trump'ın hesabının 12 saatliğine kilitlendiğini açıkladı.

03:05 Eski ABD Başkanı Bush: Dehşete düştüm

ABD'nin eski Başkanı George W. Bush, ABD Başkanı Donald Trump'ın destekçilerinin Kongreyi basması karşısında dehşete düştüğünü söyledi.

ABD basınında çıkan haberlere göre, Bush, Trump destekçilerinin Kongre binasına girmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.  Bush, eşi Laura ile yaşananları dehşete kapılarak izlediklerini belirterek, seçimden bu yana bazı siyasetçilerin pervasızca davranışlarına, ABD'nin kurumları ve geleneğine saygısızca yaklaşımlarına tanıklık ettiklerini belirtti. 

Kongre'yi basan bu insanların, beyhude ümitlerle kışkırtıldığını belirten Bush, "Ayaklanma, ülkemize ve itibarımıza büyük zarar verebilir. ABD'de her vatansever vatandaşın hukukun üstünlüğünü desteklemesi temel bir sorumluluktur" ifadesini kullandı. 

Eski ABD Başkanı, bu tür olayların, "ancak seçim sonuçlarının tartışmalı olduğu bir muz cumhuriyetinde" yaşanabileceğini vurgulayarak, seçilmiş kişilerin görevlerini yerine getirmesine, ABD'lilerin seslerini, barış ve güvenlik içinde temsil etmelerine izin verilmesi gerektiğini kaydetti. 

02:58 Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Demokrasiyi ayaklar altına almaya son verin

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, açıklamasında "Artık Amerikalı seçmenlerin kararını kabul edin. Demokrasiyi ayaklar altına almaya son verin" ifadelerini kullandı.

Demokrasi düşmanlarının Washington'daki inanılmaz görüntüleri görmekten mutlu olduğunu belirten Maas, "Kışkırtıcı kelimeler Federal Meclis basamaklarında olduğu gibi şimdi de Kongrede şiddet eylemlerine dönüşüyor. Demokratik kurumlara yönelik küçümsemelerin etkisi yıkıcıdır" değerlendirmesinde bulundu.

02:57 Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian: Amerikan kurumlarına yönelik şiddet, demokrasiye ciddi saldırıdır

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "Amerikan kurumlarına yönelik şiddet, demokrasiye ciddi saldırıdır. Bunu kınıyorum" ifadelerini kullanarak, ABD halkının iradesine ve oyuna saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti.

02:17 Trump 'Eğer seçimi çalarsanız böyle şeyler olur' dedi, Twitter tweeti sildi

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Kongresi'nde yaşanan olaylara ilişkin yaptığı son paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Uzun süredir kötü ve adaletsiz muamele gören vatanseverlerin elinden açık farkla kazanılan bir seçim zaferi, kabaca ve alçakça alınınca işte böyle şeyler ve olaylar olur. Muhabbet ve barışla eve gidin. Bugünü daima hatırlayın."

Trump'ın söz konusu mesajı, kısa süre sonra Twitter tarafından silindi.

02:02 Washington'da sokağa çıkma yasağı başladı

ABD Başkanı Donald Trump'ın destekçilerinin Kongreyi basmasının ardından Kongre binası boşaltılırken, bina dışında polisle göstericiler arasında arbede yaşandığı bildirildi. 

Yaşanan arbedenin ardından güvenlik güçleri Kongre binası çevresinde güvenliği sağlarken, geriye kalan göstericilere de sokağa çıkma yasağının başlamasından önce alanı terk etmeleri çağrısında bulundu.

Sokağa çıkma yasağının başlamasıyla göstericilerin alandan çekildiği bildirildi.

Öte yandan, ABD polisine sokağa çıkma yasağına uymayan kişileri tutuklama yetkisi verildi.

01:57 Virginia Valisi, eyalette olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu

01:56 ABD medyası: Kongre baskınında vurulan kişi öldü

01:55 Venezüella hükümetinden açıklama: Washington DC'deki şiddet olaylarından dolayı endişeliyiz, siyasi kutuplaşmayı kınıyoruz

Venezüella hükümeti, yaptığı açıklamada Caracas'ın Washington DC'deki şiddet olaylarından endişe duyduğunu belirtti.

Siyasi kutuplaşmanın kınandığı açıklamada, Amerikan halkının istikrar ve sosyal adalete giden yeni bir yolu arzulamalarının temenni edildiği kaydedildi.

01:47 Ulusal Muhafızlar, Kongre binası içinde kontrolü sağladı

Trump destekçilerinin bastığı Kongre binasında, Ulusal Muhafızlar'ca kontrolün sağlandığı bildirildi.

Öte yandan, Washington DC polisi, Kongre binasında bir kişinin vurularak yaralandığını doğruladı .

01:45 Kamala Harris'ten açıklama

Kasım 2020 Başkanlık Seçimleri'nde Başkan Yardımcısı olarak seçilen Kamala Harris, ABD Kongresi'ndeki olaylara ilişkin açıklama yaptı.

Harris, "Seçilmiş Başkan Biden'ın, Kongre binasına ve ülkemizin kamu görevlilerine saldırıya son verilmesi çağrısına katılıyorum ve dediği gibi; 'Demokrasinin işlemesinin sürdürülmesine izin verin'" dedi. 

01:45 Washington DC polisi, bir kişinin vurularak yaralandığını doğruladı

01:05 AB'den, 'ABD'deki seçim sonucuna saygı gösterilmesi' çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Borrell, Washington'daki olaylar hakkında sosyal medyada paylaşımda bulundu.

Amerikan demokrasisinin dünyanın gözünde bu gece "kuşatma altında" olduğunu belirten Borrell, "Bu, ABD demokrasisine, kurumlarına ve hukukun üstünlüğüne yönelik görülmemiş bir saldırı. Amerika bu değil. 3 Kasım seçimlerinin sonuçlarına saygı gösterilmeli" ifadesini kullandı.

AB Konseyi Başkanı Michel ise, "ABD'de yönetimin Joe Biden'a barışçıl şekilde devrinin sağlanacağına inanıyoruz" dedi.

AB Komisyonu Başkanı Leyen: ABD kurumlarının ve demokrasinin gücüne inanıyorum

Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, ABD Başkanı Donald Trump taraftarlarının 3 Kasım 2020'deki başkanlık seçimi sonucunun resmileştirileceği Kongre oturumunu protesto için barikatları aşarak Kongre binasına girmelerinin ardından Biden'ın Twitter'daki "Amerika bugün gördüğümüzden çok daha iyidir." mesajını alıntılayarak sosyal medyada paylaşımda bulundu.

AB Komisyon Başkanı, "ABD kurumlarının ve demokrasinin gücüne inanıyorum. Yönetimin barışçıl şekilde devri esastır. Başkanlık seçimini Joe Biden kazanmıştır. Gelecek ABD Başkanı olarak kendisiyle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum." ifadesini kullandı.

00:57 Biden: Amerika bugün gördüğümüzden çok daha iyi

Biden, "Amerika bugün gördüğümüzden çok daha iyi" paylaşımında bulundu.

00:50 Trump destekçileri Kongre'yi basarken, Georgia'daki zaferle birlikte Demokratların üstünlüğü tescillendi

Ön sonuçlara göre, ABD Senatosunda Georgia eyaletine ait iki sandalye için düzenlenen ikinci seçimde Demokrat adaylar galip geldi.

Edison Research tarafından paylaşılan verilere göre, Demokrat aday Jon Ossoff, yüzde 50.3, Cumhuriyetçi aday David Perdue ise yüzde 49.7'lik bir oy oranı yakaladı.

00:48 ABD Kongresi 1814'ten bu yana ilk kez işgale tanık oluyor

ABD Kongresinde Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020'deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu sonrasında Başkan Donald Trump taraftarları, polis barikatını aşıp Kongre binasına girerken; ABD Kongresi, İngilizlerin 1814'teki işgalinden bu yana ilk kez böyle bir zor kullanmaya tanık oldu.

Kongredeki beklenmedik olaylar nedeniyle Seçiciler Kurulu Oylaması'nın onay oturumuna ara verilirken, oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyeleri binadan çıkarıldı. Senato ve Temsilciler Meclisi salonlarına giren göstericiler arasında, silahlı bir kişinin olduğu ve içeri girmeye çalıştığına ilişkin görüntüler ortaya çıktı.

Savaş hali dışında ilk kez işgale uğradı

ABD Kongresi, savaş hali dışında ilk kez böyle bir işgalle karşı karşıya kaldı. ABD Senatosunun internet sitesindeki bilgilere göre, Kongre binası en son ABD'nin bağımsızlığını kazanmasından 36 yıl sonra, 1812-1814'te İngilizlerle yapılan savaş sırasında Washington işgal edildiğinde vandalizme uğramıştı.

İşgalci İngiliz birlikleri, 1814'te başkent Washington'a yürüdüğünde Kongrenin bulunduğu Capitol Hill binasını, başkanın rezidansı Beyaz Saray'ı ve başkentteki diğer simge yapıları ateşe vermişti.  Çıkan yangında başkentteki tüm kamu binaları yanarak yok olurken, yağmur Kongre binasını kül olmaktan kurtarmıştı.

·         Yangın en çok binanın ahşap döşemelerle kaplı ve Kongre Kütüphanesine ait kitapların, el yazmalarının bulunduğu Senato kanadına hasar vermişti. Alevler, Senato salonunun görkemli mermer sütunlarını kirece çevirmişti. Dönemin Başkanı James Madison, Kongrenin geçici olarak Blodgett's Oteli'nde toplanmasına karar verdi. Bina harap olmasına rağmen yasama faaliyeti aksamadan devam etti.

Ardından Kongre, 1819'da "Tuğla Capitol" adı verilen tuğladan yapılan bir binada geçici olarak ikamet etti. Sonunda büyük bir inşa projesinin ardından eski Senato ve Temsilciler Meclisi salonları yeniden inşa edildi ve Kongre, aynı yerde hizmete devam etti.

00:42 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan ABD'deki olaylara ilişkin paylaşım

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim  Kalın, ABD'nin başkenti Washington'da Başkan Donald Trump'a destek gösterisi düzenleyen bir grup protestocunun polis barikatını aşarak Kongre binasına girmesine ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

"Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz" ifadesine yer veren Kalın, aynı mesajın İngilizcesini de paylaştı.  

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

"ABD'de demokrasinin tüm kurum ve teamülleriyle bir an önce işler hale geleceğine olan inancımızı koruyoruz."

00:40 NYT: Cumhuriyetçi Parti merkezinde patlayıcı bulundu

New York Times gazetesi, Cumhuriyetçi Parti merkezinde patlayıcı bulunduğunu bildirdi. Patlayıcının etkisiz hale getirildiği duyuruldu.

00:36 Twitter, Trump'ın video mesajına 'Şiddet riski nedeniyle' erişimi kısıtladı

Twitter, Trump'ın video mesajına erişimi kısıtlayarak, "Şiddet riski nedeniyle yanıtlanamaz, retweetlenemez ya da beğenilemez" notunu düştü.

00:30 Trump: Evlerinize dönün

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Kongre binasında çıkan olaylar üzerine yayımladığı görüntülü mesajında kendisini destekleyen göstericilere "eve dönün" çağrısı yaptı. 

Trump, mesajında, "Acı içinde olduğunuzu, incindiğinizi biliyorum. Bizden çalınan bir seçim var" dedi. 

Seçimi açık ara önde kazandıklarını herkesin bildiğini iddia eden Trump, destekçilerine şöyle seslendi: 

"Şimdi eve dönmeniz gerekir. Huzuru, kanun ve düzeni sağlamamız gerekir. Kanun ve düzen ile insanlarımıza saygı göstermek zorundayız. Çok zor bir zaman diliminden geçiyoruz. Daha önce böyle bir şey olmamıştı, (seçimi) hepimizin elinden, benden, sizden ve ülkemizden aldıkları başka bir zaman olmamıştı. Hileli bir seçim oldu ancak bu insanların ekmeğine yağ süremeyiz. Huzuru sağlamamız lazım. Onun için evinize gidin. Sizi seviyoruz. Sizler bizim için özelsiniz. Neler olduğunu gördünüz. Çok daha kötü, insanlara nasıl davrandıklarını gördünüz. Nasıl hissettiğinizi biliyorum ama evinize gidin. Huzurla evinize gidin."

00:10 ABD'nin seçilmiş Başkanı Biden: Demokrasimiz benzeri görülmemiş bir saldırı altında

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Başkan Donald Trump'ın destekçilerinin Kongreyi basmasının ardından "ABD demokrasisi ve hukukun üstünlüğüne yönelik saldırılara son verilmesi" çağrısı yaptı.

Biden, başkanlığının tescil edileceği Kongre oturumunun, Trump destekçilerinin baskını yüzünden kesintiye uğraması üzerine başkent Washington'da başlayan olayların ardından açıklamalarda bulundu. 

ABD demokrasisi ve hukukun üstünlüğüne yönelik "benzeri görülmemiş saldırılara" son verilmesi çağrısında bulunan Biden, "Başkan Trump'ı TV'ye çıkarak ettiği yemini yerine getirmesi, Anayasa'yı savunması ve bu kuşatmaya son verilmesini talep etmeye çağırıyorum" dedi.

Mevcut Başkan Trump’ı ulusal kanallara çıkıp açıklama yapmaya çağıran Biden'ın açıklamasından satır başları şöyle:

- Demokrasimiz benzeri görülmemiş bir saldırı altında.

- Bu kaotik manzara gerçek Amerika'yı yansıtmıyor ve derhal sona ermeli. Bunu yapanlar kanunsuz aşırılıkçılar.

- Yapılan protesto değil bir kalkışmadır. 

- Demokrasinin simgesi olan ülkemizin bu aşamaya gelmesi beni şoke etti.

- Başkan Trump sorumluluk almalı ve kaosu durdurmak için ortaya çıkmalı.

- Güvenliğim, güvenliğimiz ve yemin törenim için endişeli değilim. 

23:57 CNN: Kongre binasında yaşanan çatışmalarda birkaç polis memuru yaralandı, en az biri hastaneye sevk edildi

Kongre binasında yaşanan çatışmalarda birkaç polis memurunun yaralandığı, en az birinin hastaneye sevk edildiği bildirildi.

23:47 Virginia Eyaleti, Washington'a ulusal muhafız ve asker gönderme kararı aldı

Virginia Valisi Ralph Northam, Washington'da çıkan şiddet olayları nedeniyle başkente Ulusal Muhafızları gönderme emrini verdiğini duyurdu.

23:45 NATO’dan açıklama: Washington DC’de şok edici sahneler var, bu demokratik seçimin sonucuna herkes saygı duymalı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Washington DC’de şok edici sahneler var. Bu demokratik seçimin sonucuna herkes saygı duymalı" dedi.

23:43 'Pelosi tahliye edildi'

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Kongre binasından tahliye edilerek güvenli bir yerde olduğu bildirildi.

23:40 Beyaz Saray Sözcüsü: Ulusal Muhafızlar Trump'ın talimatıyla Kongre'ye gönderiliyor

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, yaptığı açıklamada Ulusal Muhafızların Başkan Trump'ın talimatıyla Washington'a gönerildiğini duyurdu.

Sözcü, "Başkan Trump'ın şiddet karşıtı ve barışçıl kalma çağrısını yineliyoruz" ifadelerini kullandı.

Ulusal Muhafızların Washington'a gönderildiği bilgisini Trump'ın yardımcısı Pence de doğruladı. 

23:39 CNN: ABD Kongresi'ndeki olaylarda bir kadın vuruldu, durumu ağır

ABD merkezli CNN televizyonu, ABD Kongresi'ne Trump destekçilerinin girmesiyle başlayan olaylarda bir kadının vurulduğunu ve durumunun ağır olduğunu bildirdi.

23:38 Kongre binasındakilere ayakta durmamaları gerektiği söylendi

Kongre binasındakilerden ayakta durmamaları, yere çökmeleri istendi.

Öte yandan, National Public Radio, Kongre binasında görevli polislerin ellerinde silahla protestoculardan binayı boşaltmalarını talep ettiğini ileri sürdü.

23:36 Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin ofisi, bilgisayarları ve e-posta hesapları ele geçirildi

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin ofisi, bilgisayarlar ve e-posta hesapları açık vaziyette ele geçirildi. Trump yanlıları Pelosi'nin e-postalarını yayınlamaya başladı.

23:23 Ivanka Trump: Şiddet derhal sona ermeli. Lütfen barışçıl olun

Ivanka Trump da eşini alıntılayarak yaptığı paylaşımda "Amerikan vatanseverleri; herhangi bir güvenlik ihlali ya da kolluk güçlerine yönelik saygısızlık kabul edilemez. Şiddet derhal sona ermeli. Lütfen barışçıl olun" dedi.

23:22 Trump'tan destekçilerine bir çağrı daha: Barışçıl kalın! Şiddete hayır

ABD Başkanı Trump, sosyal medyadan yaptığı açıklamada "Kongre'deki herkesten barışçıl kalmalarını istiyorum. Şiddete hayır! Unutmayın, biz kanun ve nizam partisiyiz. Mavi kıyafetli mükemmel erkek ve kadınlarımıza saygılı olun. Teşekkür ederim!" ifadelerini kullandı. 

23:14 ABD Kongre binasında bir kişinin vurulduğu iddia edildi

Fox News'in iddiasına göre, Trump yanlılarının bastığı Kongre binasında bir kişi vuruldu.

MSNBC televizyonu, Kongre binasında vurularak yaralanan bir kadının videosunu canlı olarak yayınladı.

23:11 Pentagon, Washington D.C'ye Ulusal Muhafızların konuşlandırılması yönündeki talebi reddetti

Pentagon, Washington D.C'ye Ulusal Muhafızların konuşlandırılması yönündeki talebi reddetti

Öte yandan, CNN, Kongre Binası'nı işgal eden protestocular karşısında sayıca az sayıda güvenlik personelinin bulunduğunu bildirdi.

23:10 'Bu, ABD'nin bir darbe girişimine en çok yaklaştığı zaman'

Washington D.C'nin eski polis şefi, "Bu, ABD'nin bir darbe girişimine en çok yaklaştığı zaman" dedi. 

23:08 Türkiye Dışişleri'nden açıklama: Endişeyle takip ediyoruz

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz. ABD’deki vatandaşlarımızın kalabalık mekanlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz."

23:02 Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi mensubu Adam Kinzinger: Bu bir darbe girişimidir

Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi mensubu Adam Kinzinger, "Bu bir darbe girişimidir" paylaşımında bulundu.

23:00 'Kongre binasında silahlı saldırı düzenlendi'

Huffington Post'un Washington muhabiri, Kongre binasında silahlı saldırı düzenlendiğini bildirdi.

22:58 Senatör Lankford: Senatoyu kuşatan göstericiler içeride kalmamızı istedi

Cumhuriyetçi Senatör James Lankford, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, protestocuların Senato salonunu kuşattığını belirterek, “Protestocular Senato'yu kuşattı. Bizden içeride kalmamızı istediler” diye yazdı.

22:47 Washington'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

ABD'nin başkenti Washington D.C. Belediye Başkanı, akşam 18.00'den sabah 06.00'a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Kongre binası da protesto nedeniyle kapatıldı.

22:45 Pence: Anayasal görevimi yerine getireceğim ve Biden’ın seçim sonucunu engellemeyeceğim

Trump'ın yardımcısı Mike Pence, "Anayasal görevimi yerine getireceğim ve Biden’ın seçim sonucunu engellemeyeceğim" dedi.

22:44 Trump: Lütfen Kongre polisi ve kolluk güçlerimize destek çıkın

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yaptığı çağrıda, "Lütfen Kongre polisi ve kolluk güçlerimize destek çıkın. Onlar gerçekten ülkemizin safındalar. Barışçıl kalın" dedi.

22:39 'Ulusal Muhafızlar Kongre binasına çağrıldı'

ABD basınına konuşan kaynaklar, Ulusal Muhafızlar'ın Kongre binasına çağrıldığını bildirdi.

22:37 Protestocular Kongre binasına girdi

Kongre binasının içinden yayınlanan görüntülerde, protestocuların kapıları zorladığı görüldü.

22:36 ABD’nin başkenti Washington’da gösteri düzenleyen Trump destekçilerinden bazıları polis barikatını aşarak Kongre binasına girdi.


Yorum Gönder