sol dikey -->

Sol Dikey - 2 -->

banner52
gazeteturkh@gmail.com -->

ABD, Chavez'in 'imajını baltalamak' için yerli rock gruplarına para ödemiş

29 Mayıs 2020 Cuma 11:40
Bu haber 20 kez okundu

ABD'nin, eski Venezüella lideri Hugo Chavez'in 'imajını baltalamak' için yerli rock gruplarına para yardımı yaptığı ortaya çıktı.

ABD, Chavez'in 'imajını baltalamak' için yerli rock gruplarına para ödemiş
 ABD'nin, 2013 yılında hayatını kaybeden Venezüella lideri Hugo Chavez'in 'imajını baltalamak' için bazı yerli rock gruplarına 'demokrasi yanlısı parçalar' yazmaları için para verdiği ortaya çıktı. 


'Halka demokrasiyi tanıtmak' amacıyla 10'dan fazla müzik grubuna bir yarışmaya katılmaları yönünde teklif götürüldüğü 22.970 dolarlık projenin ise kamuoyunda 'Gölge CIA' olarak adlandırılan 'National Endowment for Democracy (NED)' tarafından yürütüldüğü belirlendi. 

'Sansürsüz rock' ifadeleriyle adlandırılan proje, 9 yıl önce North Carolina Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Tim Gill'in Bilgi Alma Özgürlüğü Yasası kapsamında devletten bir takım belgeleri talep etmesiyle ortaya çıkmıştı. 

Konuya ilişkin belgeleri Twitter hesabından yayınlayan Gill şu ifadeleri kullandı: "Bunun tek başına hükümeti devireceğini düşündüklerine inanamıyorum. Yine de, müzik önemli midir? İnsanların görüşlerini şekillendirir mi? Punk rock dinlemekle Noam Chomsky okumak ve okullarda öğretmedikleri devrimler ve müdahaleler hakkında bir şeyler öğrenmek arasında bağlantılar kurabilirim."

'Gölge CIA' olarak bilinen NED ile ilgili olarak, kurucusu Allen Weinstein, "20 yıl önce gizlice CIA eliyle gizlice yaptıklarımızı bugün NED eliyle yapabiliyoruz" ifadelerini kullanmıştı. 

banner6

Yorum Gönder